Ako v nedeľu večer informovala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová, mestom zriadených 24 odberných tímov na 12 odberných miestach v rámci skríningového testovania obyvateľstva počas víkendu využilo 14 273 ľudí. Presne 100 z nich (0,7%) malo pozitívny výsledok testu na Covid-19.

Pre túto chvíľu ma teší, že sa nám podarilo byť Zvolenčanom počas celého víkendu k dispozícii, aby od stredy mohli žiť svoje životy bez najvýraznejších obmedzení,“ dodala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Testovanie na viacerých odberných miestach prebiehalo na základe predchádzajúcej rezervácie. Ako však informovala primátorka ešte v sobotu, k testom sa množstvo zaregistrovaných nedostavilo. Aj na odberných miestach bez registrácie však odbery prebiehali plynulo a bez väčších čakacích dôb.

Na základe výsledkov všetkých vykonaných testov za sledované obdobie od 18. do 26. januára sa určí polovica okresov na Slovensku, kde bola miera pozitívnych testov nižšia a tých, kde bola vyššia. Okresy s horšou epidemiologickou situáciou si testovanie zopakujú.

Ešte pred víkendovým testovaním bola v okrese Zvolen miera pozitívnych testov, z antigénového testovania od 18. do 22. januára, na úrovni 1,92%.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) uviedol, že predpokladá percentuálny podiel pozitívnych prípadov v rámci celého obdobia prvého kola plošného skríningového testovania na Slovensku na hodnote cez 1%.

Negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na Covid-19 s dátumom od 18. januára, bude od 27. januára podmienkou pre vyhnutie sa sprísnenému zákazu vychádzania. Bez negatívneho testu z tohto obdobia nebude možná ani cesta do práce či prírody. Testovania sa nemusia zúčastniť osoby do 15-rokov a naopak osoby staršie ako 65-rokov, na ktoré sa podľa nariadenia vlády nebude sprísnený zákaz vychádzania vzťahovať.

Tí, ktorí nestihli zájsť na testovanie počas 3. kalendárneho týždňa, môžu aj v nasledujúcich dňoch využiť bezplatné odberné miesto pre antigénové testy na počkanie zriadené zvolenskou nemocnicou. To je v pracovných dňoch k dispozícii od 10.00 do 14.00 v budove domova dôchodcov pred nemocnicou z Ferjenčíkovej ulice. Využiť je tiež prípadne možné niektoré zo spoplatnených súkromných odberných miest v meste.