Zvolenské mimovládne organizácie pripravili na nedeľu 29. novembra ďalšiu Zónu bez peňazí. Do priestorov občianskeho centra OKO na sídlisku Západ môžu ľudia od 13,00 priniesť veci, ktoré už nevyužijú, ale môžu ešte poslúžiť niekomu inému.

Organizátori pripravili aj niekoľko diskusií, premietanie filmu o verejnom záujme a informačné stolíky o lokálnej mene Živec.

Zona bez penazi, Banská Bystrica, 30.11.2013
Zona bez penazi, Banská Bystrica, 30.11.2013

Akcia je súčasťou celoslovenskej kampane, ktorú koordinuje iniciatíva Zóna bez peňazí. Tohtoročnú jesennú zónu vo Zvolene okrem už tradičného Združenia Slatinka spoluorganizujú CEEV Živica a občianske centrum OKO Zvolen Západ. Pomoc poskytnú aj mladí dobrovoľníci z programu ERAZMUS+.

Zóna bez peňazí je priestorom, kde môžu ľudia priniesť veci, ktoré už nepoužívajú, ale mohol by ich využiť niekto iný. Tieto veci si zoberie bezplatne niekto iný, komu pomôžu a kto by si ich musel inak kúpiť – takto ušetrí svoje peniaze, naše životné prostredie, zdroje energie a surovín. Ľudia môžu prísť iba veci si prísť zobrať alebo doniesť, alebo oboje.

Organizátori očakávajú, že do Občianskej komunitnej obývačky prinesú ľudia najmä oblečenie, obuv, hračky, kozmetiku, malé zariadenie do domácností, elektroniku a pod. Pravidlom je, že prinesené veci sú vyčistené, nie roztrhané atď., pretože nie je v silách dobrovoľníkov opravovať ich alebo prať. Z rovnakých dôvodov nie je možné prísť pre veci do domácností, zobrať na akciu nábytok či iné veľké veci. V takýchto prípadoch odporúčajú organizátori priniesť fotku so svojím kontaktom, a možno sa niekto nájde, kto sa ozve a pre veci si príde individuálne. Prípadne je možné na takéto prípady využiť existujúce weby, napr. „darujem za odvoz“. Veci, ktoré zostanú, dobrovoľníci ešte v nedeľu večer pretriedia – vhodné teplé veci na oblečenie a obuv pôjdu do zbierok pre utečencov a časť oblečenia, elektronika, hračky a pod. pôjdu, podobne ako minulý rok do komunitného centra na Balkáne a poslúžia obyvateľom Zvolena.

Zóna bez peňazí je tiež priestorom na zdieľanie myšlienok, preto organizátori do programu zaradili niekoľko diskusií, premietanie filmu Verejný záujem a ochrana vôd z dielne občianskeho združenia Ochrana prírody Podunajska a informačné stolíky o lokálnej mene Živec a iniciatíve Za živé rieky.