Organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, sa rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok. Prebehne však v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca až trikrát.

Situácia, ktorú vyvolalo šírenie koronavírusu nielen vo svete, ale aj na Slovensku, prinútila všetkých ľudí zamyslieť sa. Nad tým, ako fungujú, čo by mali zmeniť a aj nad tým, čo je v živote dôležité. Počas troch mesiacov, kedy boli zrušené hromadné kultúrne podujatia, si mnoho ľudí uvedomilo to, aká je kultúra a jej prínos pre ľudský život dôležitá.

„Postupné uvoľňovanie opatrení nás napĺňa nádejou a pocit, zhlboka sa nadýchnuť čerstvého vzduchu, je pre nás v niečom stále výnimočný. Preto sme sa rozhodli v Hontianskych Nemciach vytvoriť špeciálnu sériu podujatí pod názvom Nádych s Atmosférou. Počtom návštevníkov sa vrátime o niekoľko rokov dozadu, kvalitatívne to však bude v rámci možností posun dopredu,“ hovorí hlavná organizátorka festivalu Atmosféra, Gretka Pavlovová.

Nádych s Atmosférou vzniká pod hlavičku festivalu Atmosféra a konať sa bude na lúke neďaleko dedinky Hontianske Nemce – a to trikrát. „Rešpektujeme nariadenia krízového štábu, preto kapacita jedného festivalu bude 500 návštevníkov. Nechceme však o atmosférické zážitky pripraviť väčšinu jeho pravidelných návštevníkov, preto sa nadýchneme s Atmosférou až trikrát,“ dopĺňa Pavlovová.

Obľúbený festival sa tak uskutoční v termínoch 31. júla až 2. augusta, 7. až 9. augusta a 14. až 16. augusta. Headlineri, ako aj program sa budú počas jednotlivých Nádychov s Atmosférou čiastočne meniť, žánrovo však zásadné zmeny nenastanú.

PROGRAMOVÁ ŠTRUKTÚRA FESTIVALU

Prvý Nádych s Atmosférou (31. júl – 2. august 2020) ponúkne vystúpenia napríklad Dana Bartu a Illustratosphere, Kataríny Málikovej, Martina a Mareka Geišbergovcov, rytmy La3no Cubano. Návštevníci si budú môcť vychutnať aj Folk and Bass Orchestra, či vystúpenie Ivany Mer s harfistkou na dobrú noc.

Druhý Nádych s Atmosférou (7. – 9. august 2020) prinesie mená ako Chiki-Liki-Tu-A, vystúpenie Doroty Nvotovej & Talent Transport, nový album predstaví aj skupina Le Payaco. Nádych s Atmosférou privíta aj objav tohto roka, Kristínu Mihalovú a Jakuba Šedivého a tiež Mariána Slávku.

Tretí Nádych s Atmosférou (14. – 16. august 2020) privíta Medial Banana, Bulp, Sisu Fehér s Vladkom Miklášom, Darkness Positive a v úplnej premiére sa predstaví duo Auto PSY (nový projekt fantastického hudobníka Vlada Slnka Šarišského a Jonatána Pjoniho Pastirčáka).

Návštevníci sa môžu tešiť aj na kino pod hviezdnym nebom, komentované prehliadky hviezdnej oblohy, bubnovačku s La3no Cubano, rozličné tvorivé dielne a workshopy, diskusie, literárne a spoločenské debaty, cestopisy a podobne. Novinkou bude aj možnosť uvariť si dobroty v komunitnej kuchyni.

„Nezabúdame ani na najmenších divákov, zabaví ich napríklad bábkové divadlo Tri kocky Droždia (Peter Gärtner a Lukáš Tandar), zaspievajú si s detským spevákom Pánkom, zúčastnia sa workshopu pletenia bavlnených detských dredov s Kristínou Tormovou a nielen to,“ prezrádza Gretka Pavlovová. Organizátori zverejňujú ďalší program postupne na novovytvorenej webstránke a na sociálnych sieťach.