Nájsť pohodlnú spodnú bielizeň nie je ťažké, no v závislosti od ich materiálu, tvarovania, či veľkosti, je dobré poznať svoje telesné proporcie. Či už ide o dámske, alebo pánske prádlo, niektoré štýly môžu byť pohodlnejšie ako ostatné a preto treba pri výbere zvážiť niekoľko aspektov.

Vyberte si vhodný materiál

Spodná bielizeň je vyrobená najmä z prírodných materiálov, doplnená o syntetické látky. Kombinácia týchto prvkov ponúka vzdušnosť, elasticitu, podporu, vhodnú teplotu a jemnosť. Niektoré textílie sa najlepšie nosia v noci, zatiaľ čo iné „prosperujú“ pri fyzickej aktivite. Pravdepodobne budete chcieť zvoliť aj rôzne materiály, podľa ročného obdobia a teploty.

Výhody bavlny

Veľké množstvo zdravotných benefitov prináša bavlnené dámske spodné prádlo. Bavlna absorbuje vlhkosť, ktorá by za normálnych okolností podporovala rast a šírenie baktérií. Táto skutočnosť by neskôr viedla k infekcií močových ciest, alebo ku kvasinkovým infekciám. Pre športovo zameraných ľudí je dôležitá výhoda vzdušnosti – tá zabraňuje nadmernému poteniu.

Pohodlie závisí od správnej veľkosti

Ideálna spodná bielizeň má maximalizovať pocit pohodlia a opory. Veľkosť konkrétnych kúskov bude závisieť od obvodu pása – je to podobné, ako pri meraní veľkosti nohavíc. Neodporúča sa nosenie prádla s menším číslovaním. Síce to zvýrazní prednosti, no bude Vás sprevádzať nepohodlie a možné percento zdravotných nepríjemností v budúcnosti.

Obmedzujúca spodná bielizeň zvyšuje telesnú teplotu, čo vedie k silnému poteniu a vzniku škvŕn na látke. Ak sa teplota v okolí slabín zvýši na dlhší čas, pravdepodobne sa v budúcnosti vyskytnú problémy s plodnosťou. Tiež by ste sa mali vyhnúť obtiahnutej gume v prádle, pretože by mohli viesť k vyrážkam alebo podráždeniu.

Zmerajte si pás a boky

Pánske spodné prádlo, alebo dámske nohavičky budú mať v konečnom dôsledku správnu veľkosť vtedy, ak spoznáte svoje skutočné miery. Pomocou krajčírskeho metra zmerajte veľkosť pásu a najširšiu časť bokov. Prirodzené miery pásu sa získajú vtedy, keď sa zohnete nabok. V páse sa vytvorí záhyb, ktorý Vám pomôže identifikovať miesto, odkiaľ máte začať merať.

Svoje merania a informácie o veľkosti si pre istotu znovu overte – aj v tejto situácií sa dá aplikovať príslovie – „dvakrát meraj a raz strihaj“. Vyhnite sa príliš tesnej spodnej bielizni, pretože výsledkom by bol nelichotivý a nepríjemne pôsobiaci vzhľad. Tento fakt je obzvlášť dôležitý pri obtiahnutých šatách a sukniach. Naopak, neobvykle veľké spodné prádlo sa môže pod odevom nazbierať a viditeľne zdeformuje Váš outfit.

Detaily tvoria celok!

Pri konečnom výbere spodnej bielizne, vyskúšajte pospájať vyššie uvedené rady. Nezabúdajte na elasticitu prádla s pevnou gumou, aby ste sa uistili, že pred celodenným odchodom z domu všetko ostane na svojom mieste. Vďaka podrobnému a kvalitnému výberu si tak ideálne kúsky môžete užívať ešte dlhý čas.