Keby si máte predstaviť poľovníka, čo by k nemu neodmysliteľne patrilo? Typické oblečenie, vďaka ktorému bude v očiach divej zveri čo najviac splývať s okolím, na krku zavesený ďalekohľad a cez plece prehodená zbraň.

Správny puškohľad pre každého poľovníka

Áno, poľovník bez zbrane by ani nebol poľovník. A je jedno, či hovoríme o guľovniciach, plynových zbraniach, alebo vzduchovkách. K zbrani poľovníka však ešte neodmysliteľne patrí kvalitný puškohľad. Ale aký?

Pri výbere puškohľadu je na začiatok nutné „odraziť“ sa od jeho využitia. Ak strieľate na veľké vzdialenosti, napríklad z posedu, vhodné sú pre vás posedové puškohľady. Naopak ak poľujete na pohyblivé ciele na kratšie vzdialenosti, vyberajte z nadhánkových puškohľadov. A do tretice ešte máme univerzálne puškohľady, ktoré dokážu suplovať tak posedové ako aj nadhánkové puškohľady.

Výber puškohľadu však nie je len o jeho využití. Ak máte možnosť, vždy je dobré si pred kúpou puškohľad „ohmatať“, aby ste si vyskúšali, či je pre vás jeho ovládanie dostatočne jednoduché a intuitívne. Počas poľovačky totižto budete musieť vedieť puškohľad nastaviť rýchlo a bezproblémovo.

Odolnosť a kvalitný obraz

Keďže pri poľovačke musí poľovník a jeho výbava zvládnuť veľakrát aj náročnejšie podmienky aj puškohľad musí byť odolný. Konštrukcia a použité materiály tubusu by preto mali čo to vydržať. Taktiež by puškohľad nemal odrážať slnečné lúče, či mesačné svetlo, preto je najlepšie ak bude tmavý a matný.

Okrem tubusu tvorí puškohľad samozrejme aj optika. Dôležité je, aby bol obraz, ktorý vidíte cez puškohľad, ostrí a to aj na jeho okrajoch. Zároveň musíte vidieť ostro aj zámernú osnovu a farby musia byť kvalitne zobrazené.

Medzi základné prvky, ktoré utvárajú kvalitu puškohľadov, je aj kvalita mechaniky, čiže rektifikačných točidiel. Mechanika puškohľadu musí byť schopná odolať všetkým otrasom a spätným rázom.