Na Slovensku bol 9. september určený za pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Pri tejto príležitosti si v školách na vyučovaní a v školských rozhlasoch pripomínali čo je to holokaust a čo pre ľudí znamenal. Na obete tohto nezmyselného zabíjania si však nespomínali len žiaci na školách. Vo Zvolene sa už po 18. krát uskutočnilo spomienkové stretnutie spojené s odhalením ďalšej časti pamätnej tabule, s menami obetí, ktoré boli zastrelené a pochované v masovom hrobe na terajšom Židovskom cintoríne.
Tento rok bol pripravený vskutku veľmi rôznorodý program. Stretnutie sa začalo v aule Technickej univerzity. Tá sa zaplnila do posledného miesta ľuďmi všetkých vekových kategórií. Ako prvý sa do programu zapojil profesor Eduard Nižňanský s krátkou a zaujímavou prednáškou o holokauste vo Zvolene. Potom pokračovala prednáška o fašizme a nacizme, ktorú viedol pán Stanislav Mičev. Program v aule ukončilo premietanie dokumentárneho filmu Zapomenuté transporty do Poľska. Autorom filmu je historik a politológ Lukáš Přibyl. Toto dielo, je poskladané výlučne z autentických materiálov a výpovedí svedkov, ktorí tieto transporty prežili. O jeho hodnote svedčí aj fakt, že film získal roku 2009 cenu Český lev za najlepší dokument. Po premietaní filmu sa všetci presunuli na Židovský cintorín, kde bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa. Mŕtvych si následne všetci uctili zapálením sviec na židovskom deväťramennom svietniku a uložením kamienka na pamätnú dosku. Poobede sa v Kráľovskej sále Zvolenského zámku ešte uskutočnil koncert Martina Budinského a jeho hostí. Celé podujatie ukončila vernisáž výstavy Ľudmily Lakomej-Krausovej v Severozápadnej bašte Zvolenského zámku.
Za organizáciou tohto už tradičného podujatia stojí Židovská náboženská obec a hlavne osoba podpredsedu Židovskej náboženskej obce Banská Bystrica Jozefa Klementa. Pred 18 rokmi začali s opravou cintorína, ktorý pred tým podľa slov pána podpredsedu vyzeral ako smetisko. Po rokoch vytrvalej práce sa podarilo upraviť ho do dnešnej podoby a doplniť ho o mnohé pomníky, pamätníky a pamätné tabule obetiam rasového násilia počas II. svetovej vojny vo Zvolene. Toto ich úsilie nesie v sebe silnú myšlienku. Je dôležité šíriť osvetu aj takýmto spôsobom, aby sa nikdy nezabudlo čím holokaust bol, aby sa ľudia mohli poučiť zo svojich chýb, a aby sa podobná história nikdy viac nezopakovala.