Téma smrti je na Slovensku stále na okraji záujmu a rozprávať o nej sa mnohým zdá morbídne alebo strašidelné. Pritom v zahraničí k nej pristupujú oveľa otvorenejšie. Ekofunebráčky z CEEV Živica, ktoré chcú toto tabu prelomiť, prichádzajú s novinkou s názvom Môj záver života.    

Andrea Uherková a Monika Suchánska zo živičného projektu Funebra hovoria nielen o potrebe ekologického prístupu k pochovávaniu a empatickejších posledných rozlúčok. Aktuálne chcú prispieť k tomu, aby sme aj u nás dokázali nenásilne otvoriť tému smrti a najmä príprav na ňu.

„Okolnosti a čas našej smrti môžu byť neisté, ale isté je, že náš život sa jedného dňa naplní. O tom, čo by sa malo po našom odchode diať sa nám veľmi rozmýšľať nechce a ak áno, riešime najčastejšie majetok alebo hudbu počas poslednej rozlúčky. Pritom praktických vecí, ktoré musia naši blízki riešiť je oveľa viac a my ponúkame možnosť, ako im ťažké chvíle uľahčiť a zároveň zariadiť, aby bola posledná rozlúčka s vami podľa vašich predstáv,“ vraví Monika Suchánska.

Funebráčky teda pripravili pomôcku Môj záver života, v ktorej nájdete 40 kartičiek so zásadnými otázkami súvisiacimi s touto témou. Celý projekt „vyklíčil“ z Plánu starostlivosti na konci života, ktorý vytvorila austrálska sprievodkyňa umierajúcich a pozostalých Zenith Virago. Na kartičkách sú otázky, ktoré vám pomôžu vyjadriť to, ako by mala vyzerať starostlivosť o vás na konci života a krátko po smrti, ale tiež o tom, ako by mala vyzerať posledná rozlúčka s vami. Máte v nej aj priestor na fotografie a listy pre vašich blízkych. A keďže v tejto chvíli nemusíte vedieť, aké priania a potreby budete v závere života mať, k jednotlivým otázkam sa môžete vracať a svoje odpovede meniť s plynutím života.

„V neposlednom rade je ujasnenie si svojich posledných prianí darom sebe samému. Prijatím smrti ako prirodzenej súčasti života sa pred nami otvára možnosť plného života. Keď sa zamýšľame nad koncom svojho života, máme možnosť jasnejšie vidieť, čo je pre nás skutočne dôležité a čomu chceme venovať zostávajúce dni,“ dodáva Andrea Uherková.

Pilotný projekt krabičky, ktorej dizajn vytvorili Mária Bujňáková a Martin Kossuth, by mal byť k dispozícii koncom roka. CEEV Živica naň aktuálne zbiera financie prostredníctvom startlabovej kampane.

Pozdrav zo Záhrady spomienok: