PR článok | 12.3.2019

Modernizácia verejného osvetlenia sa odzrkadlí aj na spokojnosti obyvateľov a vodičov

O modernizácií verejných komunikácií na Slovensku sa už toho popísalo. Kvality väčšiny slovenských ciest majú ďaleko od európskeho priemeru. Čo je však horšie, viaceré obce majú problém s vysokými výdavkami na osvetlenie verejných komunikácií.

Jedno je však isté, modernizácia verejného osvetlenia sa odzrkadlí na spokojnosti obyvateľov, ale aj vodičov prechádzajúcich po verejných komunikáciach.

Nižšie mesačné výdavky

Klasické verejné osvetlenie spôsobuje obciam a mestám vrásky na čele. Viaceré mestá a obce sa snažia regulovať zapínanie verejného osvetlenia, čo sa samozrejme obyvateľstvu nepáči. Šetriť na verejnom osvetlení a to tak, že niektoré časti napriek vysokej zaľudnenosti ostávajú po zotmení v tme, nie je správne hlavne voči obyvateľom danej lokality.

Viaceré mestá a obce sa rozhodli nahradiť klasické osvetlenie s halogénovými žiarovkami práve modernejším verejným LED osvetlením. Dokáže ušetriť vyše polovicu nákladov a je dokonca šetrnejšie k nášmu životnému prostrediu. Stačí si pozrieť referencie na weboch firiem, ktoré zabezpečujú LED verejné osvetlenie. Okrem percentuálnej úspory tam nájdete tieto údaje – finančnú úsporu, úsporu emisií CO2, ale aj návratnosť investície. LED osvetlenie je nielen úsporné, ale aj kvalitné najmä preto, lebo dokáže viac osvetliť plochu cestnej komunikácie.

Lepší rozhľad

Osvetlenie verejných komunikácií poskytuje vodičom lepší rozhľad. Vodiči tak budú môcť lepšie reagovať na prípadné prekážky na cestách. Je dokázané, že práve inštalácia LED verejného osvetlenia znížila počet dopravných nehôd. Komunikácie a chodníky sú viac osvetlené, čo má za následok aj zníženie počtu prepadov v rizikových štvrtiach miest a obcí.

Investícia do modernizácie verejného osvetlenia sa oplatí každému mestu a obci. Ak mestá alebo obce zaznamenali v posledných rokoch nárast výdavkov na zabezpečenie osvetlenie verejných komunikácií a chodníkov, výdavky si môžu znížiť tak, že vymenia staré osvetlenie za moderné „ledkové“ verejné osvetlenie.