Ani súčasná ekonomická kríza nebráni skúseným stavebným spoločnostiam vo výstavbe nových a moderných bytov. V marci 2020 sa začala výstavba bytového komplexu „Bytové domy Hájik“ vo Zvolene – Môťovej.

Ide o dva bytové domy s polyfunkčnou vybavenosťou, kde vznikne celkovo 30 prevažne dvoj- a trojizbových bytov a komerčné priestory. Každý byt má vlastnú lodžiu alebo terasu.

V tomto uzavretom rezidenčnom komplexe sú byty navrhnuté tak, aby sa obyvatelia cítili pohodlne a ich súkromný priestor bol prepojený so spoločným parkom, ktorý je príjemným miestom na oddych a voľný čas, kde si každý nájde svoje miesto. Park ponúka majiteľom bytov altánok na grilovačky s priateľmi, rodinné oslavy, spoločné posedenia a rôzne ďalšie zaujímavé aktivity. Na hry detí slúži uzavreté detské ihrisko. Pre aktívny oddych bude vlastníkom bytov k dispozícii zákutie so záhonmi na pestovanie kvetov, či zeleniny.

Projekt Bytové domy Hájik spĺňa najnovšie trendy bývania s dôrazom na ekológiu, zdravie a vysokú kvalitu života svojich obyvateľov. Moderná zelená strecha spríjemňuje mikroklímu, znižuje prehrievanie budovy a prašnosť prostredia. Vlastná studňa a podzemná nádrž na dažďovú vodu, šetrí obyvateľom náklady na udržiavanie zelene v spoločnom parku. V blízkom okolí je materská škola, základná škola, centrum voľného času, pošta, lekári, veterinár, zubné ambulancie, lekáreň, široká sieť predajní, autoservis, autoumývareň, autobusové zastávky, športoviská i rekreačné zariadenia.

„Kúpou bytu v novostavbe bytového domu získa majiteľ kvalitné moderné a zdravé bývanie,“ hovorí Ladislav Čech, konateľ developerskej spoločnosti RENOVIN, s. r. o. „Naše byty zodpovedajú kvalitnému a modernému životnému štýlu s nezanedbateľnou nízkou spotrebou energií. Na novostavbu sa vzťahujú aj odborné záruky kvality. Máme výborné referencie a pochvaly od majiteľov bytov, ktoré sme na strednom Slovensku postavili v ostatných rokoch. A je tu ešte aj ďalší dôvod, prečo si kúpiť moderný a kvalitný byt už teraz. V súčasnosti totiž finančné inštitúcie ponúkajú mimoriadne výhodné podmienky na získanie financovania takéhoto bývania,“ dodáva.

Hlavným architektom projektu je Ing. arch. Vladimír Šipkovský. Celková úžitková plocha je 3270 m2. Tridsiatka bytov v dvoch bytových domoch má celkovú bytovú výmeru 2 087,40 m2. Ku každému bytu prislúcha pivničná kobka s výmerou približne 6 m2. Komerčné priestory majú plochu spolu 284,42 m2, zeleň a parkové úpravy sú na výmere 1 635,50 m2. Obyvateľom bude k dispozícii 10 samostatných garáží s celkovou výmerou 284,02 m2 a dostatok exteriérových parkovacích miest.

Realizáciu investície za takmer 3,5 milióna EUR zabezpečuje stavebná spoločnosť L&Z ČECH, s. r. o., ktorá v ostatných rokoch postavila moderné bytové domy napríklad v Kriváni či Sebechleboch.

V súčasnosti už prebieha prvá etapa výstavby, ktorou je stavba Bytového domu A. Ten má podľa projektu dve nadzemné podlažia a jedno ustupujúce podlažie. Prestrešený je modernou a ekologickou extenzívnou zelenou strechou. Má i jedno podzemné polozapustené podlažie, v ktorom sú situované samostatné garáže a pivničné kobky. Bytový dom má dva vchody. Vstup z východnej strany je v úrovni 1. podzemného podlažia, vstup zo západnej strany v úrovni 1. nadzemného podlažia. Celkový počet bytov v tomto dome je 25. V prízemí, v južnej časti pôdorysu je situovaný nebytový priestor pre komerčné využitie (obchod, služby).

Byty sú už v predpredaji, momentálne (do 30. 6. 2020) za zvýhodnenú cenu cca. 1.470,- €/m2. Napríklad dvojizbový byt na 2. podlaží o výmere 62,47 m2 (s lodžiou 3,47 m2) stojí 91.780,- €.

Všetky byty sú ponúkané v prevedení štandard (plne zariadená kúpeľňa vrátane obkladu a dlažby s umývadlom, sprchovým kútom a WC, plávajúce podlahy, interiérové dvere a zárubne).

„Na základe vyhodnotenia geologického prieskumu z roku 2019 sa projektanti rozhodli Bytový dom A založiť na veľkorozmerových pilotách v počte 52 kusov. Tie stavbári votkli do neogénových hornín triedy R-4/5 ešte v marci tohto roku,“ potvrdzuje pevné ukotvenie základov budovy stavebný dozor Ing. Ján Sliacky.

Koncom marca a v apríli síce stavbárov pribrzdila kríza spojená so šírením nového koronavírusu, ale nezastavila ich. „Už v apríli boli po povrchu hlavíc pilót zabetónované železobetónové monolitické pásy, na ktorých bola uložená monolitická železobetónová doska hrubá 150 mm. Tým bola spodná stavba ukončená,“ pokračuje Sliacky.

„V máji, po montáži vežového žeriavu, budú práce pokračovať výstavbou 1. podzemného podlažia. Zvislý nosný systém tohto podlažia tvoria železobetónové steny z vodostavebného betónu. Na vyšších podlažiach budú steny murované z keramických tehál, ktoré spĺňajú potrebné pevnostné a akustické parametre. Všetky vodorovné konštrukcie budú realizované bezprievlakovými železobetónovými doskami, ktoré budú vypustené pre balkónové konštrukcie. Týmto bude zabezpečená potrebná variabilita vnútornej dispozície. Stavba bude zároveň pôsobiť ako jednoliaty celok bez použitia prefabrikátov. Komunikačné jadro, okrem schodísk, bude tvoriť aj výťah od 1. podzemného podlažia až po 3. nadzemné podlažie s výstupom na každom podlaží,“ doplnil.

Podľa harmonogramu plánujú stavbári ukončiť hrubú stavbu zelenou strechou do konca októbra 2020. Predpokladané ukončenie a kolaudácia Bytového domu A je plánovaná na jún 2021.

Viac informácií o projekte nájdete na stránke www.bdhajik.sk.