V rámci projektu ERASMUS+ navštívilo desať študentov AGEL Střední školy zdravotnické a vyšší odborné školy zdravotnické z Ostravy Nemocnicu AGEL Zvolen. Prví maturanti a praktické sestry po skúškach boli rozdelení na zvolenskú chirurgiu, traumatológiu, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, OAIM a pediatriu.

Prirodzene, aj do tohto výmenného pobytu zasiahla pandémia koronavírusu. Študenti nastúpili do zvolenskej nemocnice už v marci, lenže po troch dňoch stáže museli vzhľadom na prijaté opatrenia odcestovať späť do Čiech. Stáž teda pokračovala až v septembri.

Mladých zdravotníkov čakala realita veľkej regionálnej nemocnice s pravidelnými službami. Vedúce sestry jednotlivých oddelení na dievčatá dohliadali a určovali ich náplň práce, ktoré v rámci platnej legislatívy mohli vykonávať.

„Od malička som mala záujem byť v zdravotníctve. Páčilo sa mi, že títo ľudia pomáhajú a to je ich zmyslom života. Sestrička musí byť intuitívna a vcítiť sa do tých ľudí, ja sa o to tiež snažím,“ hovorí  18-ročná Rosana z Frýdku-Místku.

Jej kamarátka Laura z Jablůnkova chcela byť už od malička zdravotná sestra. ,,Vekom som si to viac vyšpecifikovala, že by som chcela byť inštrumentárka na operačnej sále. Bolo skvelé, že mi na stáži vo zvolenskej nemocnici ponúkli možnosť zúčastniť sa na operáciách.“

,,Prečo škola AGEL? Otvárala sa nová škola, tak som si povedala, že budem mať väčšiu šancu na prijímacom pohovore. Ale vždy som chcela pracovať v zdravotníctve a chcela by som v tom pokračovať. Keď budem mať príležitosť, rada by som pomáhala aj ako vojenský zdravotník,“ pridáva sa do tretice rovesníčka Nikola z Hlučína.

Nové dočasné posily si v nemocnici pochvaľovali. ,,Sme veľmi radi, že sa študentom podarilo stáž dokončiť. Veľmi radi privítame aj ďalších mladých ľudí, ak na to bude príležitosť. Praktické vzdelávanie považujeme za dôležité nielen po odbornej stránke, ale aj kvôli získaniu pracovných návykov a vzťahu k pacientom. Českí študenti obstáli na výbornú, prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu,“ hovorí Ľudmila Veselá, riaditeľka zvolenskej nemocnice.