ZVonline (Z.Žiaková, foto: J.Moravčík) | 30.4.2011

Mladé talenty vystúpili pri fontáne

Námestie SNP sa 30. apríla 2011 rozozvučalo tónmi známych, aj menej známych piesní, ktoré zahrali, a na ktoré tancovali žiaci a žiačky Hudobno-tanečného štúdia (HTS) vo Zvolene. Koncert bol poskladaný z hudobných a tanečných vystúpení. Publikum rozohriali malé tanečníčky, ktoré zatancovali svoju choreografiu na známy Shakirin hit Waka waka.

Nasledoval takmer dva a pol hodinový program, v ktorom sa okrem hudobníkov  predstavili tanečníci a tanečníčky s tancami každého druhu. Folklórne piesne a tance z celého Slovenska zastupovali napríklad ľudové piesne z Telgártu, východného Slovenska, pastierske piesne z Poník, alebo ľudový tanec zo Slatinských lazov – Kolesá. To, že ľudový tanec nie je všetko, čo v HTS vedia napríklad malé strigy, ktoré tancovali svoj kúzelný tanec, alebo tiež tanečníčky jazzového tancu v štýle 30-tych rokov.

Študenti hry na hudobné nástroje zahrali piesne, ktoré boli dobre známe celému publiku, takže sa často stalo, že ľudia si pospevovali s nimi. Výber bol pestrý, zostavený tak, aby každý žiak na javisku hral pieseň, ktorá mu je blízka. Zazneli piesne slovenské, aj zahraničné. Slovenské hity zastupovali piesne ako Nemožná – pieseň z muzikálu Fontána pre Zuzanu, Sme také aké sme od Beaty Dubasovej, ktorá bola efektne doplnená choreografiou tanečníčok študujúcich v HTS tanec, Loď, ktorá sa plaví do neznáma od Tublatanky oblečená do folkového šatu a Pocta Majakovskému od Roba Grigorova. Ďalšími slovenskými piesňami bola skladba Pripečená smotana od Andreja Šebana a Nočná optika Richarda Müllera, ktoré boli pre mňa vrcholom tohto koncertu.

 

Príjemnou zmenou, oproti starším koncertom bolo vystúpenie študentiek novootvoreného študijného odboru – saxofón.  Dievčatá ukázali, čo sa naučili v piesňach ako Blues for beginners a krásnej Ob-la-di Ob-la-da od The Beatles. The Beatles zazneli ešte raz v piesni Lady Madonna, ktorá bola taktiež zahraná a zaspievaná s veľkým majstrovstvom. Ďalšie krásne starostlivo nacvičené piesne boli napríklad Layla od Erica Claptona, alebo Still got the Blues od Garyho Moora a Red House od Jimiho Hendrixa, ktoré boli výbornou príležitosťou ukázať gitarové majstrovstvo žiakov. Ďalšími zahraničnými autormi, od ktorých si žiaci vybrali piesne boli napríklad Michael Jacson s piesňou Billie Jean, ABBA – Does your mother know, The Shadows s ich Wondreful land a iné. Špecialitou koncertu bola aj autorská pieseň Dance, ktorú zložil jeden zo žiakov odboru „Hudba a počítač.“

 

Silný vietor predpovedal búrku a tak sme všetci dúfali, že počká až na koniec koncertu. Nakoniec si to však aprílové počasie rozmyslelo a doprialo nám príjemný zážitok až do konca. Koncert ukončila pieseň od U2 – With or without you a dlhý potlesk. Hrdí na mladých tanečníkov a hudobníkov boli nielen rodičia a priatelia v publiku, ale určite všetci, čo prišli.

Fotogaléria