Aj vám sa páčia rýchle, nablýskané autá, pri pohľade na ktoré vás až zamrazí? Ak áno, potom  práve vám je určený rozhovor s predsedom občianskeho združenia Tuning Club mesta Miroslavom Rievajom (23), ktorý tuningom žije už osem rokov a pokladá ho za svoje najväčšie hobby v živote.

Autá z filmov ako Rýchlo a zbesilo, Taxi  či Zbesilá jazda nemusia byť len fikciou filmových tvorcov, ale aj reálnym výtvorom šikovných rúk ľudí, ktorí milujú tuning. O tom, že aj v našich podmienkach má miesto táto, čoraz viac populárna záľuba, svedčí aj nasledujúci rozhovor.

Pojem tuning je už dosť známy aj v hovorovej reči, no mnoho ľudí nevie, čo si má pod ním predstaviť. Čo vlastne znamená tuning?

Tuning znamená „ladenie“. Tuning na aute môže vyzerať rôzne. Niekto tunuje motor a podvozok, niekto zase exteriér, interiér a audio. Každému sa páči niečo iné, no každý by chcel mať auto za ktorým sa ľudia otočia. (úsmev)

Ako ste sa vy dostali k tuningu? Bola to náhoda, alebo ste vždy vedeli, že chcete niečo takéto robiť?

Môj otec je vodič z povolania, takže už od malička som vyrastal medzi kamiónmi a autami.

Do tuningu ma zasvätil švagor, keď som mal 15 rokov. Všetko čo som sa naučil, viem od neho. Švagor začínal s tuningom v tých časoch, keď sme na Slovensku mali možnosť vidieť tuning akurát tak na magnetofónoch. (úsmev)

V poslednom čase sa čoraz viac stávajú populárne filmy, kde sa prezentujú nablýskané, vytuningované autá, no investovať do tuningu asi nie je lacná záležitosť. Čo by ste odporúčali tuningovým začiatočníkom s čím je dobré začať najskôr?

Tuning je veľmi drahá záležitosť a to čo investujete do tuningu sa vám nikdy nevráti späť.

Najkrajšie na tom je to, keď vám niekto povie, že to auto je krásne a páči sa ľudom ako ste ho upravili. Vtedy si každý uvedomí, že tie peniaze a trápenie za to stáli a hlavne čas, ktorý pri tom strávil. Je to koníček, ktorý sa stáva viac a viac populárnym na celom svete.

Podľa našich skúseností je najlepšie začať s úpravou podvozku a to bŕzd, kolies, gúm, tlmičov, pružín atď. Auto musí byť hlavne bezpečné pre vás a tých čo v ňom chcete voziť. Veľa tunerov robí pravý opak a potom na to doplácajú, no každý sa učí na vlastných chybách.

Beriete tuning ako prácu, alebo skôr ako hobby, ktoré vás niečím napĺňa?

Tuning beriem ako hobby. Mám auto, ktoré stále vylepšujem a napĺňa ma, keď ho ľudia obdivujú. Vtedy som na seba pyšný, že som niečo dokázal a páči sa to aj iným nielen mne.

Tuning Club Zvolen je nezisková organizácia, ktorá združuje nadšencov tohto hobby. Ako dlho už fungujete a čo ponúkate svojim členom?

Tuning Club Zvolen funguje už pol roka ako občianske združenie. Snažíme sa o to, aby ľudia, ktorí sa v tomto okolí venujú tuningu  mali možnosť  stretávať sa a vymieňať si svoje skúsenosti s inými tunermi. Sme v kontakte aj s inými klubmi a organizujeme rôzne spoločenské akcie pre našich členov. Samozrejme každý člen dostane od nás klubové tričko a nálepku na svoje auto a plno ďalších výhod.

Čo všetko sa dá na aute vytuningovať?

Na aute nie je nič, čo by sa nedalo vytuningovať. Je to len otázka peňazí a fantázie. Napríklad máme v klube jedného člena, ktorý má Felíciu Pick-up, na ktorom upravil asi všetko k čomu sa dostali jeho ruky. (úsmev)

Je vo Zvolene záujem o tuning, alebo je to skôr koníček, ktorý si môže z finančných dôvodov dovoliť len málokto?

Tuning vo Zvolene vždy bol aj bude. Jedine čo sa mení je generácia tunerov. Tí starší už majú založené rodiny a už sa nevenujú tomu tak ako kedysi. Ako som už povedal, tuning je drahý koníček a preto sú niektorí chalani nútení svoje autá upravovať postupom času.

Forma vylepšovania si svojich štvorkolesových miláčikov tuningom je dnes už veľmi populárna a rozšírená na celom svete. Odkiaľ k nám prišiel tuning?

Tuning vznikol v Amerike po 2.sv vojne. Volala sa to éra „Hot Rodu“. Postupom času sa dostal do Európy. V Európe to išlo s tuningom veľmi pomaly a až v 70.rokoch sa začali masovo upravovať VW Beetle, potom prišli časopisy a začali sa zakladať tuningové kluby.

Je možné tuningovať aj motocykle?

Určite áno, hlavne čo sa týka odľahčovania a úprav výkonu.

Ako vidíte budúcnosť tuningu na Slovensku? Je ešte stále čo v tuningu zlepšovať?

Za posledných 8 rokov, čo sa zaujímam o tuning je to podľa mňa veľký pokrok, čo sa týka aj dostupnosti doplnkov a firiem, ktoré sa venujú úpravám výkonu motorov. Najviac sa mi páči ako sa začali tvoriť tuningové kluby na celom Slovensku a aj tá komunikácia je oveľa lepšia ako predtým.

Vedeli by ste spočítať koľko áut ste už upravovali/tuningovali ?

Ja osobne som vytunoval dve autá a pri ostatných som asistoval švagrovi.

Aký tuning auta, ktorý ste doposiaľ robili považujete za najväčší extrém?

Ja by som to nenazýval extrémom, ale najviac som hrdý na auto, ktoré sme so švagrom postavili pre moju sestru Evittu. Bol to čiernozlatý Opel Kadett GSI, ktorý mal cca160 koníkov.

Čo vám osobne dala do života práca s autami a tuning?

Ja nemám žiadne iné hobby, takže tuning je niečo, čo ma napĺňa a žiť bez neho by bola nuda. Spoznal som veľa skvelých ľudí, ktorí vám pomôžu kedykoľvek. Sám som si dokázal, že som schopný niečo vytvoriť. Veľká vďaka patrí aj mojej priateľke, ktorá ma v tom podporuje a má so mnou trpezlivosť.

Ako sa pozeráte na nelegálne automobilové preteky, známe najmä zo zahraničia? Myslíte si, že to robí zlú reklamu tuningovým nadšencom, alebo naopak je to nevyhnutnosť k imidžu správneho autíčkára?

Na niektorých som sa zúčastňoval aj ja. Pravdu povediac je to adrenalín, ktorý mi niekedy chýba. Môj názor je taký, že tuning vznikal na nelegálnych pretekoch na 1/4 míle a patrí to k tomu! Preto ako klub organizujeme už 2.ročník Tuning Grill Párty, kde sa môžu bezpečne vyšantiť nadšenci rýchlych aut.

K rýchlym vytuningovaným autám patria neodmysliteľne aj zrazy, párty, preteky, kde si nadšenci tejto záľuby môžu vymieňať svoje skúsenosti. Kedy sa koná najbližší zraz a na čo sa môžu prípadní záujemcovia tešiť?

Najbližší zraz sa koná od 10.-12.júna s názvom Tuning Grill Párty 2 na letisku v obci Dobrá Niva pri Zvolene. Účastníci sa môžu tešiť na nočné šprinty, drift show, light tuning, disco párty, merané šprinty a slalom, pálenie gúm, hodnotenie najkrajších aut zrazu, db drag meranie hlasitosti audia a výfukov. O zábavu sa postarajú Dj aYo a vystúpenie skupiny Lepšie časy.

Viac informácií o Tuning Clube Zvolen ako aj o pripravovanej akcií Tuning Gril Párty 2 sa môžete dozvedieť TU.

C:\Documents and Settings\kiosk_2\My Documents\Preberanie\interviewsmiroslavomrievajomtuningclubzvolen