Minister obrany Jaroslav Naď v pondelok, 6. júla vystúpil na rokovaní Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Hlavnou témou, ktorej sa venoval, bolo letisko na Sliači, kde opätovne deklaroval záujem zachovať tu civilnú prepravu.

Na pozvanie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jána Luntera v pondelok, 6. júla na krajskom zastupiteľstve vystúpil minister obrany Jaroslav Naď. Pred župných poslancov predstúpil nielen preto, aby ich informoval o aktuálnej situácii na letisku Sliač, ale najmä preto, aby opätovne deklaroval snahu zachovať v tomto priestore civilné lety.

„Ďakujem, že ste ma pozvali na vaše zastupiteľstvo a že prejavujete záujem o tému, ktorá je mimoriadne dôležitá nielen pre rezort obrany, ale pre celé Slovensko. Faktom je, že minulá vláda s civilným letectvom na letisku Sliač nepočítala, čo som sa dozvedel len tak mimochodom, počas stretnutia projektového tímu. Okamžite som rokoval s vedením župy, primátorom krajského mesta, s ministrom dopravy a brífoval som premiéra s jediným cieľom – modernizovať letisko Sliač so zachovaním civilnej prepravy,“ povedal vo svojom príspevku Jaroslav Naď.

Ten pomenoval aj najväčšie výzvy, ktoré pred zachovaním civilnej časti letiska stoja. Ide o medzinárodno-právne otázky súvisiace so stupňom utajenia, vojensko-technické riešenia spoločného fungovania vojenskej a civilnej časti a financovanie rozsiahleho projektu, ktorý má pokračovať až do roku 2030.

„Zachovanie civilnej časti letiska je pre Banskobystrický samosprávny kraj absolútnou prioritou. V kraji nemáme diaľnice, len rýchlostné cesty, železničná sieť si pýta modernizáciu a každý ďalší spôsob dopravy do našich regiónov je pre ľudí nesmierne dôležitý. Ide pritom nielen o záležitosť cestovného ruchu, ale aj o podporu ekonomiky a podnikania,“ povedal župan Ján Lunter a ocenil, že minister obrany na pozvanie predstúpiť pred poslancov zareagoval pozitívne.

„Je to prvý minister, ktorý prišiel počas môjho pôsobenia na čele kraja na zastupiteľstvo. Nesmierne si to vážim a ďakujem mu za otvorenú spoluprácu a jeho aktivitu v tejto oblasti,“ doplnil Lunter.

Banskobystrický samosprávny kraj podľa jeho slov poskytne pri riešení otázky civilných letov na Sliači maximálnu súčinnosť všetkým zodpovedným orgánom. Preprava na letisku Sliač má byť pre rekonštrukciu ukončená k 31. decembru tohto roka,  s opätovným obnovením sa počíta v roku 2023.