Žijeme v ére počítačov, ktoré využívame na čokoľvek. Od práce až po osobný život a zábavu. Mobilný zábavný priemysel sa úspešne rozvíja ale v rôznych smeroch. Prenosné konzoly sú populárne, no herné smartfóny a tablety získavajú svoju dynamiku tiež. V samostatnej kategórii patria ale medzi najlepšie zariadenia aj herné notebooky.

V tomto článku budeme hovoriť o tom, ktorý notebook je pre hry lepšie vybrať na základe niektorých technických parametrov.

V čom sú odlišné od bežného počítača?

Predovšetkým je to prítomnosť výkonného procesora a vysoko kvalitnej grafickej karty. V porovnaní s klasickými konkurentmi nie je ale herný notebook najproduktívnejší a dlho nebol ani príliš mobilný, čo dnes už moc neplatí.

Dobrý herný notebook má  „multimediálny procesor“, ktorý poskytuje vysoký výkon a diskrétny typ grafickej karty, rýchlu pamäť a obrazovku s rýchlou dobou odozvy. Náklady na takéto zariadenia pre zábavu sú niekedy vyššie než na bežné počítače, za čo môžu ich špecifické technické parametre.

Technické špecifikácie

Mobilné herné počítače sú tvorené rovnakými komponentmi ako kancelársky alebo osobný repasovaný notebook. Rozdiely spočívajú najmä v neobvyklom hernom výkone, ktorý je závislý na drobných detailoch.

Zobrazenie

Rozlišujeme tu tri najdôležitejšie zložky: uhlopriečka, rozlíšenie obrazovky a typ matice. Pre hry sú preferované a najlepšie 17-palcové monitory s rozlíšením (1920×1080 px), čo je veľkosť, ktorá môže zvyšovať ich hmotnosť. Čo sa týka matrice, pre herný notebook potom veľa výrobcov používa obvyklú TN-maticu.

Ktorý procesor je na hry lepší?

Pre výkonné herné notebooky je lepšie vybrať si rad Intel Core i7 Haswell s hodnotou MQ alebo vyššou. V rámci herného procesora Intel je lepšie vybrať grafickú kartu NVIDIA GeForce s kapacitou pamäte 2048 MB a vyššou. Ak potrebujete ešte niečo viac, vyberte si grafické karty zo série NVIDIA Quadro.

Herné notebooky musia byť samozrejme aj odolné a zvládať vysoké nasadenie hráčov, ktoré sa odzrkadľuje aj v spomínanom technickom vybavení. Dobrou správou je, že si už môžete tú najlepšiu kvalitu vybrať aj za prijateľnú cenu v triede repasovaných verzií. Odporúčame!