Michal Siklienka je najmladším človekom na Slovensku, ktorý otvára Záhradné centrum Siky Gardens s inovatívnymi prvkami. Tento 23-ročný Zvolenčan sa o záhradnú architektúru zaujíma už 10 rokov a rozhodol sa splniť si svoj sen a otvoriť Záhradné centrum, ktoré by bolo začiatkom veľkého projektu.

Ako ste sa dostali k záhradnej architektúre? Čo vás inšpirovalo k otvoreniu Záhradného centra vo Zvolene?

Zaujímal som sa o ňu celé roky, v 17-tich som robil našu rodinnú záhradu. Neskôr ma inšpirovali výlety v Rakúsku a Francúzsku, kde som videl obrovské záhrady, ktoré u nás chýbajú. Bol som v Paríži a videl som ich filozofiu. Roky sa snažili všetky miesta zastavať, a teraz je to presne naopak, kam sa dá, aj do malého štvorcového priestoru, doplňujú zeleň. Verím tomu, že Záhradné centrum bude miestom, kam ľudia budú chodiť, pretože dotvára krajinu. Je dôležité aj to, aký je prístup k ľuďom. Samozrejme to je len začiatok a moje plány sú omnoho širšie, ale to si nechám zatiaľ pre seba.

Študovali ste záhradnú architektúru, alebo je to len vaše hobby?

Študoval som na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici na Ekonomickej fakulte. Odišiel som, aby som si mohol plniť svoj sen, pretože efektivita ľudí, ak nerobia, čo ich baví, je mizivá. Mne vysoká škola dala kontakty a priateľstvá, no som toho názoru, že by sa na vysokých školách mali učiť praktickejšie veci. Medzi to patrí aj vypisovanie rôznych byrokratických papierov.

Neštudoval som síce záhradnú architektúru, ale mám na to talent. Keď sa ľudia v niečom nájdu, to je najdôležitejšie. Nemôžem to nazvať prácou, pre mňa je to určite hobby. Tým, že som neštudoval, tak som bol nútený naštudovať si to sám. Začal som praxou a dopĺňal som vedomosti.

Takže záhradné centrum nie je vašim prvým pracovným projektom? Máte za sebou zákazky na tvorbu záhrad?

Mal som deväť zákaziek za posledný rok. Začínal som na Zlatom potoku, potom som robil záhrady v Hronskej Dúbrave, na Kováčovej a momentálne mám zákazku na 4000m2 pod Strážami pre Zvolenské mliekarne. Robím aj údržby, realizáciu a návrhy záhrad. Robím svoju prácu dôsledne a pohotovo. Zákazníci boli doposiaľ spokojní s mojím prístupom a ochotou.

Nestretli ste sa s nepochopením okolia, že ste nedokončili školu, že sa púšťate do riskantného podnikania, a že skúšate niečo nové, čo na Slovensku nie je ešte natoľko rozvinuté?

Ľudia sa ma pýtali, či sa nebojím podnikať v čase krízy. Práve preto je potrebné v tejto hektickej dobe mať miesto, kde si ľudia môžu oddýchnuť, no a kde to je lepšie, ako v záhrade? Podporovala ma rodina a kamaráti, stretol som sa s uznaním, že som sa pustil do niečoho vlastného. Som rád za svoju prácu.

Ľudia by mali ísť za svojim snom, rád by som budoval Záhradné centrum, chcem byť najlepší v tom, čo robím.

Záhradné centrum je teda začiatkom vášho projektu. Čím sa líši od predajní záhradných pomôcok a čo je vašim zámerom?

Záhradné centrum je v každom prípade inovatívnou myšlienkou. Chcem, aby okrem základného predajného materiálu bolo centrum oživením. Hudba, obrazové záhony, aj vylepšená starostlivosť o zákazníkov.

V lete si ľudia budú môcť v Záhradnom centre posedieť, alebo priamo skonzultovať návrhy, či dokonca sami si môžu vyskladať záhradu. Popri plote bude ukážková realizácia z kameňa a otvorené bude každý deň v týždni.

Záhradné centrum Siky Gardens otvoria koncom marca v priestore pri Doprastave neďaleko Kauflandu. Viac informácií o firme a kontakty nájdete na stránke Siky Gardens.