MFK Lokomotíva Zvolen ako nováčik predvádza v DOXXbet lige kvalitné výkony, čoho výsledkom je zatiaľ druhé miesto v tabuľke. My sme sa teda rozhodli urobiť pre vás rozhovor rovno s kapitánom Michalom Rakovanom. Témou bola celková situácia v klube, ako aj on samotný.

Michal Rakovan
Michal Rakovan

Michal, v prvom rade ťa poprosím, aby si sa trošku našim čitateľom predstavil. Odkiaľ pochádzaš, kde si futbalovo vyrastal a pôsobenie v ktorých kluboch máš za sebou?

S futbalom som začínal v Blatnom, čo je obec, ktorá má asi 5000 obyvateľov a nachádza sa na rozhraní západočeského a juhočeského kraja. V 14-tich rokoch som prestúpil do Českých Budějovic. Tam som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, hral som aj za mužov. Keď som mal 19, išiel som na hosťovanie do Čáslavy. Tam som bol rok, potom som sa vrátil do Budějovic, neskôr som odišiel do Bohemiansu Praha a opäť sa vrátil do Českých Budějovic.

MFK Lokomotíva Zvolen sa ako nováčik nachádza po 14. odohratých kolách na výbornom 2. mieste. Vládne v klube spokojnosť s doterajším umiestnením a výkonmi?

Spokojnosť tam asi je. Ale samozrejme, pred sezónou sa všade hovorilo, že cieľom je, aby sa uhrala prvá šestka. Už minulú sezónu, čo som hral polroka za Ružinú som vedel, že mužstvá, ktoré sú momentálne v druhej polovici tabuľky, dá sa povedať, že papierovo slabšie, budeme porážať, pretože si myslím, že kvalitu na to máme. Boli sme skôr zvedaví, aké zápasy odohráme s tými papierovo silnejšími mužstvami. Máme síce na konte dosť remíz, ale v doterajšom priebehu sezóny sme prehrali iba jeden zápas, čo si myslím, že nie je vôbec zlé.

Mali ste pred druhou ligou nejakú špeciálnu prípravu ako hokejisti, že napríklad behávali na Pustý hrad a podobne?

Tak na Pustý hrad behávame každý pondelok. Pred sezónou to bolo pomerne problematické s prípravou, keďže sa celý klub premiestňoval z Ružinej do Zvolena. Najprv sme boli v neistote, či sa to vlastne schváli na zväze. Prípravu sme teda mali z väčšej časti na Ružinej. Boli to štandardné veci na ihrisku a nejaké behania. Potom sme sa premiestnili sem, kde sme samozrejme nemohli trénovať na hlavnom ihrisku a bolo to celé tak narýchlo. Ale asi sa to všetko podarilo, keďže sme druhí a je to zatiaľ úplne v pohode. Teraz v zime to už bude, myslím si, úplne normálne ako vo všetkých kluboch. Je tu výborné zázemie, všetko funguje tak ako má, aj čo sa týka peňazí. Veľa klubov na Slovensku má finančné problémy, ale my s peniazmi nemáme žiadny problém a to je samozrejme tiež veľmi dôležité.

V Slovnaft cupe ste sa prebojovali až do 4. kola, kde ste predviedli vynikajúci výkon proti lídrovi Fortuna ligy AS Trenčín. Prehra prišla po naozaj nešťastných góloch. Asi to trošku mrzelo, na druhej strane ste však mohli odísť z ihriska s hrdosťou. Aký máš na to názor ty?

Je to škoda. My sme si v kabíne hovorili, že ak už máme dostať súpera z tých silných, nech je to radšej Slovan. Dostali sme však Trenčín, ale nemyslím si, žeby sme v tom zápase boli výrazne horší. Trenčania určite ukázali svoju kvalitu a nie je náhoda, že hrali úspešne v Európskej lige. Možno sme z nich, hlavne tí mladší hráči mali trošku prehnaný rešpekt. Na Slovensku alebo v Čechách sa dá odohrať dobrý zápas s každým, predsa len nie je to Real Madrid, ani Barcelona. Vlastný gól spoluhráčovi nezazlievame, chyby robia všetci a patria k futbalu. V tom zápase sa tých chýb stalo podstatne viac. Sme jeden tím v dobrom, aj zlom.

Poďme späť k lige. Do konca jesennej časti ostávajú ešte štyri kolá. Už túto sobotu hostíme FK Poprad. Pod Tatrami ste zaznamenali zatiaľ jedinú tohtosezónnu prehru. Čo očakávaš od najbližšieho vzájomného zápasu?

Sám neviem, čo sa dá očakávať. Keď sme tam hrali, bolo tam strašne veľa divákov. Dostali sme tri góly v priebehu desiatich minút a bolo v podstate po zápase. Aj keď sme v ďalšom priebehu boli lepším mužstvom, mali sme šance, dokázali sme streliť už len jeden gól. Oni teraz prídu k nám a ako každé mužstvo budú určite hlavne brániť a my budeme musieť hrať „do plných“, tvoriť hru a dávať si pozor, aby sme nedostali zase nejaké zbytočné góly po vlastných chybách ako to bolo napríklad s Košicami. Myslím, že to bude náročný zápas na ťažkom teréne. Možno rozhodne jedna štandardka, proste, bude to duel asi o jednom góle.

V lige si zatiaľ vsietil 7 gólov, čo je len o jeden menej ako majú na konte najlepší strelci DOXXbet ligy, tvoj spoluhráč Oliver Špilár a Popradčan Lukáš Kubus. Budeš mať snahu zaútočiť o kráľa strelcov tejto súťaže alebo štatistiky sleduješ len okrajovo?

Keď už som vedel, že som dal tých 7, sám som si povedal, že do konca jesennej časti by som chcel dať 10. To už sa však zrejme nepodarí (pozn. autora: Michal má zo zápasu v Moldave n. Bodvou červenú kartu a hrozí mu viaczápasový trest). Ale nejak viac to vôbec neriešim. Ja som rád, že sa nám darí celkovo ako mužstvu, keď vyhráme a predovšetkým, keď sa bavia ľudia na štadióne, to je asi to najdôležitejšie.

Aká partia sa stretla v šatni zvolenského tímu?

Partia je úplne v pohode. V šatni sa nenachádza nikto, kto by bol nejaký veľký šéf. Keď niečo máme medzi sebou, tak sa normálne vieme všetci dohodnúť, tí starší hráči poradia, pomôžu mladším. Takže v tomto smere je to úplne v pohode ako som už vravel.

michal rakovanMyslíš, že dôjde počas zimnej prestávky k nejakým pohybom v kádri alebo ostane tím po kope a pôjdete v takomto istom zložení za čo najlepším umiestnením?

Rád by som Vám to povedal, ale fakt neviem. Tréner o týchto veciach nehovorí. Ale všade, kde som bol, sa tréneri po sezóne stretli s hráčmi, spravilo sa nejaké vyhodnotenie, povedalo sa, s ktorými hráčmi sú spokojní, s ktorými zase nie. Viem, že niektorí chalani tu majú hosťovanie do zimy, niektorí do leta, takže fakt neviem ako to bude. Všetci sa určite všetko včas dozviete.

Vo Zvolene pôsobí početná fanúšikovská skupina Persona non Grata, ktorá vás začala podporovať už na zápasoch v Ružinej. Podľa ďakovačiek na konci zápasov to vyzerá, že sa vytvoril medzi vami hráčmi a fanúšikmi veľmi dobrý vzťah. Čo na to hovoríš?

My sme tomuto všetci veľmi radi. Keď som hrával v Budějoviach, to mesto má asi 150-tisíc obyvateľov, ale na futbal chodilo aktívne povzbudzovať asi 10 ľudí, ktorí stáli pri nás. Inak sme z tribúny počúvali iba samé nadávky, urážky a piskot. To tu vo Zvolene atmosféra, klobúk dolu. Aj všade, kde hráme zápasy, nikde sme nezaregistrovali nejaký fanúšikovský kotol, to máme len my. Aj hráči iných mužstiev, ktorí k nám prišli hrať tak atmosféru chválili. Akurát v Rimavskej Sobote boli aktívni domáci, ale tam bolo aj dosť veľa našich. Inak sa hrá, keď povzbudzujú oba fanúšikovské tábory ako keď je na štadióne ticho. Trošku nás mrzela návšteva na zápase s Trenčínom, kde sme čakali určite aspoň 2000 divákov. Veríme, že sa to bude do budúcna len zlepšovať. Hlavne, keď už sa čoskoro postaví nový štadión a aj tí fanúšikovia budú bližšie k hracej ploche.

A ešte posledná otázka. Čo by si chcel odkázať fanúšikom MFK Lokomotíva Zvolen?

Rád by som našim fanúšikom poďakoval za doterajšiu podporu. Budeme radi, pokiaľ ich bude chodiť ešte väčšie množstvo. Môžem za celý tím sľúbiť, že my sa budeme snažiť robiť maximum pre ich spokojnosť!