Rozsiahle úpravy na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády začali len pred niekoľkými dňami. Mestu sa na túto rekonštrukciu podarilo získať dotáciu od štátu vo výške 200-tisíc eur.

Hoci o rekonštrukcii mesto prvýkrát informovalo už pred niekoľkými mesiacmi, pristúpiť k nej bolo možné až teraz. Dôvodom je rozsiahla úprava zelene, ktorá však predpokladala odlet hniezdiaceho vtáctva – kvôli jeho ochrane. Podľa odborníkov z oblasti ornitológie sa tak už stalo, práce teda mohli začať. Pokračovať budú počas celého leta i v jesenných mesiacoch.

„Väčšina náhrobných kameňov sa časom dostala do veľmi zlého stavu. Určite tomu napomohli aj blízko umiestnené tuje, ktoré svojimi koreňmi postupne narušili kamenné obruby aj betónové základy hrobov a tým aj celkový dojem z jedného z najnavštevovanejších pietnych miest našej krajiny,“ uviedol Branislav Mikšík, hovorca zvolenského magistrátu.

Postupne budú na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády vyčistené chodníky, vymenené betónové lôžka aj obruby. Päťdesiatštyri čiernych kamenných vankúšov s menami padlých dôstojníkov Červenej armády sa preleští, obnoví sa strieborné písmo a následne nalepí na pôvodné miesta.V ďalšej fáze rekonštrukcie sa pri úprave skupinových hrobových miest počíta už aj s účasťou ruskej strany.

„Ročne si prichádzajú uctiť pamiatku vojakov oslobodeneckých armád desiatky jednotlivcov či organizovaných skupín, niekoľkokrát v roku prichádzajú na vojenské cintoríny na Zlatom potoku i členovia vysokých slovenských i zahraničných delegácií. Po úpravách sa všetkým naskytne jednotný, pekný výhľad na celý areál od vstupnej brány až po centrálny pomník,“ uviedol ďalej Mikšík.