Od apríla vstúpila do platnosti povinnosť miest a obcí udržiavať v zime očistené od snehu aj chodníky, ktoré v minulosti udržiavali vlastníci priľahlých nehnuteľností. Mnohé samosprávy už avizovali, že novú povinnosť nedokážu splniť. Zvolen sa o to napriek problémom usiluje.

Rozhodnutím štátu mestu náhle pribudla starostlivosť o 80 km chodníkov, spolu by malo udržiavať až 120 kilometrov ciest pre peších. „Celú záležitosť riešime prakticky od začiatku leta. Najskôr sme oslovili nášho terajšieho dodávateľa služieb, ktorý však z kapacitných dôvodov odmietol pribrať tak veľké množstvo chodníkov,“ povedal prednosta mestského úradu Jozef Mikuš. Magistrát preto rozhodol o vyhlásení verejnej obchodnej súťaže, ktorej cieľom bolo nájsť inú spoločnosť, ktorá by ich prebrala do starostlivosti. Prihlásili sa len dvaja uchádzači, pričom ani jeden neponúkol čistenie celého mesta.

„V celom procese sa tiež ukázala komplikovanosť zákonov o verejnom obstarávaní. Konkrétne ide napríklad o lehoty na posudzovanie pripomienok súťažiacich, ktoré celý proces výberu dodávateľa služieb neúmerne predlžujú. To sa stalo aj nám,“ hovorí Anna Bešinová, vedúca odboru výstavby, životného prostredia a dopravy. Najväčší problém podľa jej slov nastal po zistení, že minimálne jedna spoločnosť, ktorá mala záujem čistiť väčšiu časť chodníkov, nesplnila niektoré podmienky súťaže. Mesto bolo nútené zrušiť celé verejné obstarávanie. Stalo sa tak v uplynulých týždňoch.

„Museli sme ihneď zareagovať, po posledných dňoch plných rokovaní sa nám však konečne podarilo dosiahnuť, že od soboty budeme mať pokryté celé mesto. Jednu časť bude čistiť doterajší dodávateľ služieb, posilnili sme techniku nášho komunálneho strediska a dohodli sme sa s mestským lesným podnikom, aby zabezpečili druhú časť, zvyšok bude čistiť víťaz ponukového konania,“ uviedla primátorka Lenka Balkovičová.

Kým iné samosprávy avizujú, že nedokážu splniť novú zákonnú povinnosť, vedenie mesta Zvolen dokázalo nájsť riešenie. Dôvod na oslavy to však podľa samosprávy stále nie je.

„Čistiť mesto v tak veľkom rozmere budeme túto zimu po prvýkrát a preto sa môžu objaviť problémy. Kvôli zdĺhavému verejnému obstarávaniu sme sa okrem toho dostali s riešením do časového sklzu, musíme ešte dotiahnuť administratívne záležitosti a tak budeme na čistenie chodníkov pripravení až od soboty. Máme tu však mrazivé dni, padol prvý mrznúci dážď, nastala poľadovica, začalo snežiť. To všetko sú dôvody, pre ktoré by som chcela poprosiť Zvolenčanov o trpezlivosť, a v prípade potreby aj o spoluprácu. Vždy si svedomite čistili od snehu chodníky pred svojimi domami a bytovkami, verím, že ak to bude potrebné, pomôžu svojmu mestu aj túto zimu, aj keď to už nie je ich povinnosťou,“ uviedla na záver zvolenská primátorka.