Organizátori hovoria, že sa poučili z chýb minulého ročníka. Posilnili parkoviská a organizáciu pri predaji lístkov. Občerstvenie zabezpečujú so spoločnosťami, ktoré majú skúsenosti z veľkých festivalov.

Hubert Štoksa, marketingový riaditeľ SIAF 2012 a Milan Konvičný, výkonný riaditeľ SIAF 2012 hlásia, že podujatie je pripravené na nápor návštevníkov.

Organizátori Medzinárodných leteckých dní SIAF 2012, ktoré sa uskutočnia už tento víkend na Letisku Sliač, očakávajú tento rok nápor 100-tisíc návštevníkov, čo je 50-tisíc návštevníkov denne. Oproti minulému roku je to rapídny nárast, keď počas dvoch dní predchádzajúceho ročníka navštívilo sliačske letisko zhruba 65-tisíc ľudí. Hubert Štoksa, marketingový riaditeľ podujatia, tvrdí, že sa poučili z chýb minulého ročníka a pripravili sa na nápor návštevníkov. Kapacita parkovísk bude 4-násobná oproti prechádzajúcemu roku a v zálohe budú ďalšie plochy. „Za parkovanie nebudeme vyberať vstupné, rovnako ani za kyvadlovú dopravu,“ povedal Štoksa, ktorý si od tohto kroku sľubuje zrýchlenie dopravy. Taktiež bude posilnený predaj lístkov a občerstvenie by mali zabezpečovať dodávatelia, ktorí majú skúsenosti z podobných masových akcií. „Zobrali sme si príklad z veľkých podujatí ako napríklad Pohoda, i keď toto je väčšie podujatie,“ dodáva Štoksa, podľa ktorého to bude oproti minulému ročníku obrovská zmena. K dispozícii by mala byť aj mobilná aplikácia, ktorá bude návštevníkom zobrazovať aktuálny program leteckých dní.

Organizátori chcú podčiarknuť rodinný charakter podujatia. Pre deti bude pripravený hangár s hernými konzolami, ďalšia partnerská spoločnosť zabezpečila skákacie hrady a výrobca nanukov pripravil niekoľko súťaží.

Čo sa týka samotného programu, najväčším lákadlom by mal byť príchod amerického bombardéra B-52, vystúpenie talianskej leteckej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori alebo predstavenie najnovšieho modelu ruského MiG29-M2. Kvôli tomuto lietadlu sa podľa Štoksu chystá na Sliač mnoho zahraničných návštevníkov: „Je to obrovský ošiaľ. Je to pekný spôsob propagácie a sme radi, že je to blízko Banskej Bystrice, v strednom Slovensku.“ Záujem o SIAF je aj medzi zahraničnými novinármi, akreditovaní sú aj žurnalisti z Japonska, Belgicka či okolitých štátov. Dovedna bude prítomných 150 novinárov. Medzinárodný charakter podujatia podčiarkuje účasť 400 účastníkov a 95 lietadiel zo 14 krajín. Organizátori vyjadrili na pondelňajšej tlačovej besede radosť najmä z toho, že z leteckých dní na Sliači sa stáva prestížne podujatie. Švédsky SAAB napríklad dovezie simulátor kokpitu Gripen, ktorý bude dostupný širokej verejnosti.

Kompletný program podujatia a všetky novinky sú na oficiálnej stránke Medzinárodných leteckých dní SIAF 2012. Areál letiska sa v sobotu i v nedeľu otvorí o 8.00 h ráno.