Košeľa je kúsok známy takmer všetkým nákupným maniačkam. Bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú spoločenské udalosti vaším každodenným chlebíčkom, aspoň jedna košeľa by mala mať svoje čestné miesto aj vo vašom šatníku.

Vedeli ste, že ženské košele začali byť trendy podstatne neskôr, ako tie mužské? Poznáte dôvod prečo majú ženské a mužské košele inak otočené zapínanie? Poďte s nami porovnať svet ženských a mužských košieľ a možno aj nájsť tu správnu práve pre vás.

Cesta od pánskych košieľ až k dámskym košeliam a blúzkam

To, že existencia dámskych košieľ je úzko spätá s pánskymi košeľami, je skrátka nespochybniteľný fakt. Preto sa pozrieme na zúbok niekoľkým zaujímavostiam o tomto kúsku oblečenia.

Verili by ste, že košeľa v minulosti plnila funkciu spodného prádla? Tieto košele vyzerali inak – nebolo na nich zapínanie, takže jediný spôsob, akým ste si ich mohli obliecť bolo cez hlavu. Dnešné košele sa líšia aj golierom. V súčasnosti poznáme goliere button down, turn down, kent a žraločí golier.

Tak, ako pri väčšine módnych kúskov, aj v prípade košieľ diktovala aktuálny štýl bohatšia časť spoločnosti. Populárne boli najmä biele košele, ktoré si od dávnych čias až do dnes držia status najelegantnejšieho odevu.

Vzhľad dnešných dámskych košieľ ovplyvnili aj tuniky, ktoré obľubovali starí Rimania. Dámska košeľa – horná časť ženského oblečenia z ľahkého materiálu sa dostala do popredia až v 19. storočí. Keďže dámy majú väčší nákupný apetít, začali sa objavovať dámske košele z rôznych materiálov, vo všakovakých farbách či s nápaditými vzormi. Postupne, krok po kroku, sa stal tento kúsok odevu neoddeliteľnou súčasťou šatníka aj ženskej časti populácie.

Gombíky, ktoré neslúžia iba na zapínanie dámskych košieľ

Určite ste si všimli, že dámske košele sa od tých pánskych líšia, okrem iných prvkov aj tým, na ktorej strane majú umiestnené gombíky. Dámske zapínanie je orientované doľava, zatiaľ čo páni sa zapínajú doprava.

Teórii vzniku rozličného spôsobu zapínania je mnoho. V časoch, kedy páni bránili česť dám so zbraňou či mečom, tento držali v ich silnejšej – pravej ruke, a preto keď si potrebovali pri boji rozopnúť vrchný odev, tento úkon zvládla aj ich slabšia – ľavá ruka. V prípade dámskych blúzok jedna z teórií vychádza z predpokladu, že ženy nosili deti v ľavej ruke a v prípade potreby dojčiť si košeľu mohli rozpnúť voľnou – pravou rukou. Ďalšia teória uvádza, že v minulosti jazdili dámy na koni v bočnom sedle a snaha zabrániť rozfúkavaniu košele počas jazdy na koni, viedla k umiestneniu zapínania na ľavú stranu.

Ponorte sa spolu s nami do mora dámskych košieľ už teraz

Dámska a pánska móda majú k sebe bližšie, akoby sa mohlo na prvý pohľad javiť. Košeľa či blúzka sú skalnou súčasťou dámskeho šatníka, a preto vám prináša e-shop MEDICINE dámske košele, v ktorých ohúrite na prvý pohľad. Vyberte si z mnohých farieb, vzorov a štýlov ten, ktorý je vášmu srdcu najbližší a doprajte si pocit sebavedomia každý deň.