Energická a temperamentná herecká diva Mária Kráľovičová. Dnes jej nikto nepovie inak ako Marína, no málokto vie prečo. Na javisku Slovenského národného divadla strávila neuveriteľných sedemdesiat rokov a skutočnou hviezdou sa stala v novembri roku 1948.

Vtedy ju Jozef Budský obsadil do zdramatizovaného predstavenia Andreja Sládkoviča Marína. Mária Kráľovičová bola ako Marína tak skvelá a podmaňujúca, že sa stala múzou mnohých mužov. Slávny Tibor Bartfay podľa nej dokonca zhotovil sochu. Mladej herečke táto postava predurčila aj skvelú recitátorskú dráhu. Predstavenie však bolo na tú dobu značne kontroverzné, takže ho vtedajší mocipáni zakázali. Obdivovatelia umenia naň však nezabudli. Po mnohých rokoch ho znalci pasovali za inscenáciu storočia.

Túto pravdepodobne najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete Andrej Sládkovič napísal pre svoju nenaplnenú lásku Marínu Pischlovú. Stalo sa tak počas jeho života na Sliači, kde žil v rokoch 1844 – 1847. O pár dní, presne 17. júna, príde opäť v Kúpeľoch Sliač k fascinujúcemu prepojeniu dvoch svetov, keď Mária Kráľovičová opäť spojí aspoň symbolicky svoje meno s Marínou a Andrejom Sládkovičom.

Pri príležitosti Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta v týchto malebných kúpeľoch otvoria Park velikánov, kde si uctia desiatky významných osobností, ktoré sa tu kedysi liečili. Postupne tu na ich počesť osadia lavičku s menom. Ako prvá príde na rad práve Lavička Andreja Sládkoviča a jeho Maríny. Lavičku si iste obľúbia najmä zamilované páry a kto iný by ju mal uviesť do života ako Mária Kráľovičová.

Slávna herečka príde na Sliač dokonca osobne a veľmi sa na milé poslanie teší. Akcia bude zároveň vyvrcholením osláv jej fantastického jubilea, okrúhlej deväťdesiatky. Pri tej príležitosti tu osadia aj lavičku, ktorá bude niesť práve meno našej najvýznamnejšej herečky, Lavička Márie Kráľovičovej. Aby toho nebolo málo, do parku velikánov pribudne ešte jedna lavička. Keďže sa tu liečila aj Božena Němcová, osadia tu aj Babičkinu lavičku, ktorú pomenovali po jej najslávnejšom diele.

Organizátori nezabudli samozrejme ani na oslavu a preto sa terasa kúpeľného domu Palace premení na terasu plnú gratulantov a slávnostného programu k tomuto unikátnemu jubileu.