V sobotu sa uskutoční druhé kolo volieb predsedu BBSK. Kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola, sa už s určitosťou nestretnú v žiadnom mediálnom dueli.

Vladimír Maňka ešte vo štvrtok informoval, že sa zúčastní len jedinej diskusie so svojim volebným protikandidátom: „Rozhodol som sa, že prijmem pozvanie do diskusie v RTVS, nechcem však prispievať k ďalšiemu vytváraniu mediálneho priestoru pre názory, s ktorými väčšina ľudí v našej spoločnosti nesúhlasí,“ uviedol kandidát so širokou politickou podporou, pričom odmietol ponuku ďalších médií.

marian kotlebaKandidát Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba ale účasť v tejto diskusii odmietol z dôvodu, že v televízii mala byť vysielaná len zo záznamu. „Nemám problém obhajovať svoje názory kdekoľvek a kedykoľvek. Mojou jedinou podmienkou je vysielanie naživo. To je prejavom skutočnej demokracie. Pán Maňka, ako môj protikandidát, toto odmietol,“ povedal Kotleba.

„Nemôžem za to, že verejnoprávna televízia má svoje podmienky a robí prenos zo záznamu. Odmietnutie pána Kotlebu som bral v tom duchu, že nemá program a preto sa bojí ísť do duelu,“ reagoval Vladimír Maňka s tým, že chcel ísť s Kotlebom do duelu.

Kotleba priblížil svoj program, podľa Maňku by ohrozil eurofondy

Marian Kotleba pred voľbami prezentoval dve priority: „Odstránenie nespravodlivého zvýhodňovania nielen cigánskych parazitov pred slušnými ľuďmi. Zvýšenie zamestnanosti a zlepšenie podmienok na život a bývanie slušných rodín,“ a „Zlepšenie bezpečnostnej situácie aj v odľahlých častiach Banskobystrického kraja“.

kotleba tbPri otázke portálu BBonline.sk na súvislosť týchto tém s kompetenciami kraja, sa Kotleba odvolal na širokú formuláciu zákona o samospráve vyšších územných celkov. Kraj má podľa neho pomáhať obciam s ich problémami. „Cigánska otázka nie je prioritou problémov kraja. Je to ich súčasť, ktorú nemôžeme prehliadať, pretože ľudia trpia a musíme to riešiť,“ povedal Marian Kotleba a následne poukázal na svoje hlavné priority v oblasti podpory zamestnanosti dlhodobo nezamestnaných a regionálneho školstva, ktoré by chcel optimalizovať pre potreby trhu práce.

Dlhodobo nezamestnaným obyvateľom kraja chce Kotleba ponúknuť „krompáče a lopaty“ pri práci na údržbe a stavbe ciest 2. a 3. triedy. „Lopaty a krompáče sú férová ponuka pre tých, ktorí inak nemajú akú prácu dostať. Namiesto jedného buldozéra najmeme x ľudí. Zákon hovorí, že kraj musí účelne využívať potenciál svojich obyvateľov. Mnohí tomu neveria preto, že keď zamestnám dlhodobo nezamestnaných ľudí, nikto na tom nedostane žiadnu províziu. Pre toto všetci zosmiešňujú lopaty a krompáče,“ uviedol kandidát, ktorý v prvom kole volieb presvedčil viac ako 26-tisíc voličov.

vladimir mankaVoči takýmto riešeniam podpory nezamestnanosti sa ohradil súčasný župan Vladimír Maňka: „Marian Kotleba neponúkol žiadny program a žiadne riešenia pre náš kraj. Keď ponúkol, že naše cesty bude rekonštruovať prostredníctvom krompáčov a lopát, tak toto znamená, že ak sme pre náš kraj získali 50 miliónov eur pomocou eurofondov, tak keby sme robili cesty pomocou krompáčov a lopát, tak by nám ich nikto nedal.“

Marian Kotleba na svojej tlačovej konferencii uviedol, že v prípade zvolenia už rozmýšľa nad prípadným obsadením úradu BBSK: „Nechcem dnes menovať ľudí, ale mám vybraných kompetentných a schopných ľudí do riadiacich funkcií BBSK. Voliči rozhodnú a v nedeľu, ak to vyjde, môžete sa ma spýtať, aká je moja predstava o vedení kraja,“ odpovedal na otázku portálu BBonline.sk. Vladimír Maňka reagoval aj na toto tvrdenie: „Sme najtransparentnejší kraj v roku 2013 a to hovorí o tom, ako si my vyberáme ľudí do riadiacich funkcií. Je to na základe odbornosti a robíme aj psychotesty, kde si týchto ľudí preveríme, či sú schopní túto prácu robiť.“

Vladimír Maňka si na svoj tlačový brífing, v pondelok popoludní, pozval aj historika Stanislava Mičeva, ktorý spojil Kotlebov program zamestnanosti s lopatami a krompáčmi s minulosťou: „Jednoduchých riešení bolo v histórii nespočet. Pripomenul by som 20. storočie. Ľudia ktorí sa nám nehodili, dostali po zbavení majetku lopaty a krompáče. Raz sa to stalo so židmi a rómami a neskôr s politicky nespoľahlivými v 50-tych rokoch. Vždy treba čítať všetko. Mrazí ma pri myšlienke, že títo ľudia by sa mali dostať do politiky kdekoľvek,“ povedal riaditeľ Múzea SNP.

Záznam Televízie TA3 z pondelňajších tlačových konferencií kandidátov

TB Mariana Kotlebu (11.00 h, Hotel Lux, Banská Bystrica)

TB Vladimíra Maňku (14.30 h, Úrad BBSK, Banská Bystrica)