TS nemocnica Zvolen (M. Csergeová) | 18.4.2017

Mamičky budú môcť pôrodnicu zvolenskej nemocnice opustiť skôr

Mamičky novorodencov si z Nemocnice Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, budú môcť svoje detičky odniesť domov už 48-hodín po pôrode, ak nebudú mať lekári dôvod na dlhšiu hospitalizáciu.

Mnohí si pamätajú časy, kedy bežne ostávali rodičky po fyziologickom pôrode v nemocnici minimálne týždeň. Od vtedy sa bežná doba hospitalizácie po rovnakom úkone znížila na 4 dni. Nemocnica Zvolen však chce nájsť v dĺžke hospitalizácie rodičiek rozumný kompromis. Samozrejme, ide o tie pacientky ktoré sú po fyziologickom pôrode a nemajú ony, ani bábätko, žiadne komplikácie. Niektoré mamičky sú zdravotne v poriadku, ale boja sa, či zvládnu starostlivosť o bábätko, prípadne sú unavené a v pôrodnici chcú ešte ostať, tieto samozrejme nebudú nútené odísť.

„Štvordňová hospitalizácia po pôrode je zažitý zvyk ktorý bolo ťažké prekonať. Pôrod je v podstate fyziologická záležitosť, na druhej strane bola v 19 storočí najčastejšou príčinou úmrtí žien a detí. Preto je pri pôrode potrebné byť v nemocnici, avšak po pôrode sú rodička aj novorodenec vystavení vyššiemu riziku nákazy v nemocnici, kde sa zdržujú chorí ľudia, ako v domácnosti. Ak teda pôrod prebehne v poriadku, zdravotne je matka aj dieťa 48  hodín po pôrode bez komplikácií, nie je dôvod držať ich v nemocnici nasilu, však nie sme väzenie,“ vysvetlil riaditeľ zvolenskej nemocnice Jozef Botka.

Hlavným dôvodom pre 4 dňovú hospitalizáciu bol predovšetkým screening dieťaťa, ktorý sa robí 4 deň po narodení. „Mamičkám umožníme odísť do domáceho prostredia s tým, že v tento deň prinesú dieťa na potrebné vyšetrenie. Myslím, že každý, kto ležal v nemocnici privíta skrátenie hospitalizácie, aj keď len o jeden deň. Snažíme sa pacientkam vytvoriť čo najpríjemnejšie prostredie, ale doma je predsa len doma,“ dodáva riaditeľ.

Pôrodnica Nemocnice Zvolen, dosiahla za minulý rok 2016, rekord v počte pôrodov. Presne 1203 novorodencom, medzi ktorými bolo celkom 622 chlapčekov a 581 dievčatiek, z toho 3 dvojičky, pomohli na svet zdravotníci vo Zvolene. Podľa štatistiky sa tu narodilo o 251 bábätiek viac ako v roku 2015.