Všetci vieme, že deti dnešnej doby sa líšia od detí, ktorými sme boli my. Dnešné deti majú k dispozícii neobmedzené množstvo informácií, najnovšie technológie a takpovediac všetko. Avšak práve s príchodom technológií, ktoré deťom ponúkame už v detskom veku, prichádza aj ich ochudobnenie sa o pohyb či rozvoj motorických schopností.

Na internete nájdete veľké množstvo článkov o tom, aké je dôležité, aby sa každý dospelý človek hýbal. Čo potom deti? Pre ne je pohyb priam kľúčový.

Prihláste svoje dieťa do športového krúžku

Športové krúžky alebo kluby sú skvelým nástrojom pre rozvoj talentov, nadväzovanie nových priateľstiev či samotný rozvoj pohybu. Skúste si všímať, či má vaše dieťa rado loptu alebo je ohybné. Podľa toho ho skúste prihlásiť do daného klubu vo vašom meste.

Čo v prípade, že dieťa do klubu chodiť nechce?

Ak vaša dcéra alebo syn nechce navštevovať športový klub, skúste mu dopriať pohyb inou formou. Vyčleňte si napríklad jednu sobotu a zoberte celú rodinu niekde športovať. Dieťa bude motivované, lebo rovnakú aktivitu vykonávajú aj jeho rodičia, a zároveň budete čas tráviť spolu ako rodina.

Aký typ športu môžete robiť celá rodina? Cyklistiku!

Cyklistika je šport, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Určite k tomu prispela aj pandemická situácia, kedy sa ľuďom nechcelo sedieť doma, a tak išli na bicykloch niekde do prírody. Ak doma nemáte vlastný bicykel a momentálne si ho nemôžete dovoliť, vždy si môžete bicykel požičať.

Vedeli ste existujú požičovne bicyklov? Známa je napríklad požičovňa bicyklov v Bratislave, v ktorej nájdete aj detské či horské bicykle. Záleží na tom, kam sa chcete vybrať.

Prečo by ste deti mali viesť k cyklistike?

  1. Zdravotné benefity

Cyklistika je skvelá pre budovanie svalov na nohách. Možno si poviete, že to deti nepotrebujú. Opak je pravdou. Aspoň minimálne budovanie svalov v detskom veku vie byť kľúčové potom v puberte a počas dospievania. Počas bicyklovania si zároveň „oddýchne“ hlava a deti prídu na iné myšlienky, najmä ak majú za sebou zlý deň.

  1. Nárast sebadôvery

Budovať zdravú sebadôveru od detstva je rovnako dôležité. Možno vám to príde ako maličkosť, no fakt, že sa deti bicyklujú samé, bez pomoci, je pre ne príležitosť ukázať, čo všetko zvládajú sami. Rastie tak ich sebadôvera.

  1. Nové priateľstvá

Na cyklotrasách sa stretnete aj s inými rodinami s deťmi. Nebojte sa prihovoriť sa niekomu novému, kto oddychuje na to istom mieste ako vy. Vy a aj vaše deti budú mať možnosť spoznať nových ľudí a budovať tak nové priateľstvá. Práve posledný rok strávený doma nám ukázal, aké sú priateľstvá dôležité.

  1. Viac energie

Energiu získavame z rôznych zdrojov. Ak bicyklujete počas dňa, máte možnosť získať vitamín D z prírodného zdroja – zo slnka. Deti sú zároveň na čerstvom vzduchu, čo pre ne môže byť len prospešné. Čím viac budete chodiť bicyklovať, tým budú deti menej závislé na počítači. Ak máte veľmi aktívne deti, ktoré potrebujete večer uspať, môžete si byť istí, že jazda na bicykli slúži ako skvelý „uspávač“.

Ak chcete zobrať celé bicyklovanie vážne, nezabudnite kúpiť cyklistické oblečenie a obuv. Vo veciach určených na bicyklovanie sa budete cítiť oveľa príjemnejšie. Ak neviete, kde sa takéto oblečenie a obuv predáva, navštívte stránku najsport.sk, kde nájdete veľký výber cyklistických nohavíc, tričiek a iných kúskov.

Pri vyberaní oblečenia dbajte najmä na jeho praktickú stránku. Pekné oblečenie, ktoré ale nie je funkčné, vás neochráni pred zimou alebo dažďom. Ak sa rozhodnete ísť na bicykel večer, nezabudnite na svetlá. Večer už býva chladnejšie, preto si nezabudnite termoprádlo, ktoré vás na jednej strane zahreje a na druhej bude odvádzať pot.