Skupina Madcult pôsobí na zvolenskej metalovej scéne už takmer 10 rokov. Aktuálne v zloženíFilip “Fifo“ Bartek (26, ZV, spev, gitara), Ivan “Ajwn“ Kvasna (BB, 26, bassgitara, vokály), Ján “Jago“ Golian (26, ZV, bicie). Hoci všetci traja pracujú, od septembra do decembra stíhajú aj svoju československú Madcult tour. Viac sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.

 Priblížte, prosím, našim čitateľom vznik kapely Madcult…

Jago: Tak to bolo naozaj dávno. Písal sa rok 2000, možno 2001, keď sme začali chodiť na strednú školu. Prvé skúšky sme absolvovali v rodinnom dome na povale, v asi 30-stupňových horúčavách, na bicích Amati a nesmrteľnom mono zosilňovači Tesla, s dvoma nadrozmernými “diy boxmi“ a nejakým “distoršnom“. Z počiatku sme len tak blbli, skúšali niečo hrať a nápad začať seriózne skúšať, prišiel asi o nejaký  rok, keď sme mali našu prvú “crazy“ skúšobňu s plechovým stropom, vo vojenskom kine na sídlisku Podborová. Terajšia tvorba Madcult-u sa dlho formovala, za mikrofónom sa vystriedali dvaja ľudia, na base taktiež (ak ratám aj asi dvojhodinové pôsobenie), až to skončilo pri terajšom trojčlennom vokálno – inštrumentálnom triu.

 Prečo ste sa pomenovali práve Madcult a čo má tento názov evokovať?

Filip: Vždy nás to ťahalo skôr k nezvyčajným žánrom hudby, ktoré vyčnievali z radu a boli pre niekoho čudné, šialene nepočúvateľné a podobne, tak preto asi MADcult. A hlavne to dobre znie. Nie?

 Vaša hudba je dosť tvrdá. Vždy ste chceli hrať práve hardcore – alternative?

Jago: Vždy sme inklinovali k tvrdej hudbe. Dokonca ešte k tvrdšej, akú hráme, ale máme radi všemožné štýly a odnože hudby, takže asi preto je tam aj tá “škatuľka“ alternative. Ktovie, možno sa na staré kolená dáme na dychovku.

 Aký vzťah majú k tomuto štýlu spevákove hlasivky, najmä v chladnom období?

Filip: Dennodenne si na ne dáva heavy – metalové obklady, či je zima a či leto. Hlasivky v brnení z pravého metalu nepodľahnú ani mrazom!

 Ktoré kapely vás ovplyvnili vo vašej tvorbe a koho považujete za svoje vzory?

Ivan: Každý z kapely ich má značné množstvo, ktoré sa stále zvyšuje, ale myslím si, že sa zhodneme najmä v kapelách ako sú Converge, At the drive in, War From a Harlots Mouth a samozrejme všetkých hlavných “hitmakeroch“ z 70 – tych a 80 – tych rokov. Z blízkeho okolia je to česká Thema 11, ktorá bohužiaľ už nefunguje.

 

Odkiaľ čerpáte inšpirácie pri písaní nových skladieb?

Jago: Z každodenného pretĺkania sa životom, zo stresu a nenávisti k práci, často krát nevedomky od iných kapiel, jednoducho to nejako vylezie z každého samo.

Ivan: Stretneme sa na skúšobni a hráme, dostaneme zo seba všetko, čo sa v nás za posledné dni nahromadí a zo skúšky odchádzam unavený, ohučaný a uvoľnený. Pre každého je to určitý druh terapie.

 V súčasnosti ste na turné po českých a slovenských mestách, ktoré sa koná od septembra do decembra. Nie je to príliš vyčerpávajúce?

Ivan: Máš pravdu. Často cestujeme v aute tri a viac hodín, musíme vyložiť aparát, odohráme koncert, na ktorom sa snažíme dostať zo seba všetko a následne ešte cestujeme na ubytovanie, čo je väčšinou neskoro v noci. Po takom víkende sa veľmi ťažko zvyká na pondelkové rána v práci, keďže všetci v kapele sme pracujúci. Je to vyčerpávajúce, ale v porovnaní s eufóriou a adrenalínom po dobre odohratom sete, zanedbateľné. Našťastie je turné len víkendové, preto máme dosť času na oddych od cestovania, hudby a od seba.

 Je to vaša prvá skúsenosť s takouto dlhou koncertnou šnúrou?

Ivan: Na jar sme mali deväť – koncertnú šnúru v rade, ktorá prechádzala cez Slovensko, Čechy a končila v Holandsku. Bolo to zatiaľ to najnáročnejšie, čo sme ako kapela zažili. Ak sa tvoja otázka týka počtu koncertov, tak toto je najviac a tento rok bude pre nás koncertne najrušnejší.

 Všimli ste si nejaký rozdiel medzi českými a slovenskými fanúšikmi?

Ivan: Nedá sa to takto povedať. Skôr by som hodnotil rozdiel medzi mestami. Nejde o veľkosť, ale o to, či sú ľudia zvyknutí chodiť na koncerty, či je tam vytvorený okruh ľudí, ktorým nestačí každý piatok alebo sobotu ísť na diskotéku a tancovať na “hity“ ktoré počúvajú celý týždeň na každom kroku a radšej obetujú tých pár pív, čo by si mohli dať, zaplatia vstupné a užijú si koncert kapely, ochotnej cestovať za nimi “X“ hodín a odovzdať im všetko.

 Ako hodnotíte Madcult tour 2011, keď sa nachádzate v jej závere?

Ivan: Zatiaľ veľmi pozitívne. Spoznali sme úžasné množstvo ľudí, odohrali koncerty so skvelými kapelami a navštívili nové kluby a miesta. Toto všetko by ale nebolo možné bez ľudí, ktorí nám pomáhajú a ktorých si za to veľmi vážime. Je fajn vedieť, že existujú jedinci, ktorí dokážu obetovať čas, peniaze a energiu na to, aby usporiadali akciu, v snahe ukázať ľuďom aj odlišný pohľad na svet, ako im vnucujú média.

 Kde vás budeme môcť vidieť hrať najbližšie?

Ivan: Najbližšie odohráme koncerty v rámci nášho tour v Prahe (štvrtok 17.11.) a v Děčíne (piatok 18.11.). Nevyhneme sa ani Zvolenu a 25.11. “padne“ Music Rock Café. Takže je sa na čo tešiť!

 Čo najradšej robíte, keď práve nehráte a nekoncertujete?

Ivan: Hranie a koncertovanie je len tá najvýraznejšia časť z fungovania kapely. Dosť času zaberie aj manažment, ktorí si robíme sami. Osobne najradšej športujem, chodím na koncerty, venujem sa nástroju a čítam.

Jago: Tmavá izba, pravidelný prísun potravy, vreckovky položené vedľa počítača… Ale vážne, väčšinou sú to koncerty a hranie, pretože okrem Madcultu sa venujem ešte jednému projektu a to “humorpowerviolencemetal“ kapelke Jakubysko (www.bandzonec.cz/jakubysko). Keď mi ostane čas. venujem sa skate-u, ak nasneží, tak snowboard-u a v neposlednej rade svojej priateľke.

 V súčasnosti sa asi zameriavate práve na vaše spomínané turné, ale máte aj nejaké plány do budúcna?

Ivan: Po skončení tour si asi doprajeme trochu oddychu s koncertmi a budeme pracovať na nových veciach. Posledné dva roky sme boli dosť vyťažení a nejako nám neostával čas. Ak to bude mať potenciál a podarí sa nám nájsť nejakého sponzora, tak sa to pokúsime nahrať. Ale to asi už predbieham. Najmä teda “zamakať“ a vytlačiť zo seba to najlepšie.

 Jago: Usilovne pracujem na tom, aby som začal plnohodnotne zarastať, pretože bez fúzov je chlap trocha nemastný, neslaný. A čo sa tyká Madcult-u tak to bude, ako prezradil hore nado mnou pán “basskilla“. Nahrať opäť nejakých 5 songov a otravovať s tým vaše “sluchovody“.

 

Viac sa o kapele Madcult dozviete na ich Bandzone stránke http://bandzone.cz/madcult alebo na Facebooku http://www.facebook.com/pages/MADCULT/128999315345. Oficiálne videoklipy ku skladbám Lifeless sea a Marionettes sú k dispozícii na youtube.