cervenak-zelezny-polmesiac-sngzvSlovenská národná galéria Zvolenský zámok Vás pozýva na stretnutie so spisovateľom Jurajom Červenákom, na ktorom sa okrem autorovej doterajšej tvorby budeme mať možnosť zoznámiť s jeho najnovším titulom.

Železný polmesiac, ktorý 21. apríla 2015 prichádza na knižný trh, je štvrtým pokračovaním série o protitureckých vojnách Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.

Dej štvrtej časti je zasadený do roku 1663, kedy Uhorsko musí čeliť početnej osmanskej armáde, ktorá tiahne na Viedeň. V ceste jej stojí moderná a dobre vyzbrojená hornouhorská pevnosť Nové Zámky. Príďte si vypočuť o dobrodružstvách Kornela Báthoryho do priestorov Zvolenského zámku, niekdajšej protitureckej pevnosti, ktorú však na rozdiel od Nových Zámkov Turci nikdy nedobyli. Ukážky z knihy čítajú študenti Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Podujatie sa na Zvolenskom zámku uskutoční v stredu 22. apríla o 17.30 h. Vstup je voľný.

Juraj Červenák

Slovenský spisovateľ s bohatou publikačnou činnosťou v slovenskom, českom a poľskom jazyku. Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše dve desiatky kníh. Presadil sa ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi. Jeho súčasnú tvorbu charakterizuje postupný odklon od rýdzej mytologickej fantasy k historickému románu. Svedčí o tom najmä séria o protitureckých vojnách Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. Červenák je držiteľom viacerých žánrových ocenení. Jeho romány a poviedky vyšli aj v poľštine, ruštine a angličtine.