Študenti stredných zdravotníckych škôl spolu s banskobystrickou župou vysadili výnimočné spomienkové lipy v rámci projektu budovania Živých pietnych miest, ktoré realizuje občianske združenie Skutočné obete.

Po strednej zdravotníckej škole v Banskej Bystrici pribudli pamätné spomienkové lipy venované obetiam koronavírusu aj vo Zvolene a v Lučenci. V stredu 10. októbra slávnostne vysadili unikátne stromy v areáloch ďalších škôl, ktoré vzdelávajú mladých zdravotníkov. Banskobystrický samosprávny kraj tak pokračuje vo veľkom spomienkovom projekte pripomínajúcom následky pandémie COVID-19, ktorý organizuje OZ Skutočné obete. Symbolické živé pietne miesta vznikajú naprieč celým Slovenskom.

„Prvú lipu sme v rámci nášho projektu vysadili v Banskobystrickom kraji pred dvoma mesiacmi. Dnes tu stojíme opäť a veľmi nás teší, že opäť s mladými ľuďmi, budúcimi piliermi nášho zdravotníctva. Je dojímavé počuť, ako vnímajú tragédiu pandémie a nikdy nechcú na toto obdobie zabudnúť. Za posledné týždne sa dramaticky zhoršila epidemiologická situácia a v súčasnosti opäť umierajú desiatky ľudí denne. Oba okresy, Zvolen aj Lučenec, sú vo vysokom stupni ohrozenia a nám je nesmierne ľúto, že osobné rodinné tragédie, ktoré sme prežívali my, dnes znova a znova prežívajú mnohí ďalší. Alarmujúci stav v nemocniciach vyžaduje veľké nasadenie a obetavú prácu zdravotníkov. Vysadené lipy v areáloch stredných zdravotníckych škôl tak vnímame nielen ako vyjadrenie úcty k zosnulým, ale aj ako symbol a memento tejto krízy, ktoré bude študentom pripomínať, ako veľmi je ich práca pre celú spoločnosť dôležitá,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a pomáha pozostalým.

Na pietnych aktoch sa zúčastnil okrem zástupcov škôl a študentov aj podpredseda BBSK Ondrej Lunter. Spoločne s predstaviteľkami občianskeho združenia lipy symbolicky poliali, aby sa im darilo a rástli.

„Dnes tu stojíme, aby sme si aj vysadením líp pripomenuli všetkých, ktorí tu už medzi nami nie sú. Tieto stromy budú dlhé desiatky rokov pripomínať nielen tragédiu tejto pandémie, ale aj silu a odvahu tých, ktorí s ňou bojovali. Dnes, takmer po dvoch rokoch, stále vidíme plné nemocnice, vyčerpaných zdravotníkov a zbytočné obete. Aj z tohto miesta preto prosím všetkých, ktorí sa môžu zaočkovať a doposiaľ tak neurobili, aby ďalej už neváhali. Informácie z nemocníc jasne ukazujú, že táto vlna pandémie je pandémiou neočkovaných,“ uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že Banskobystrický samosprávny kraj opäť zintenzívňuje svoje očkovacie aktivity vo všetkých svojich okresoch.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, obci Lúčka a Kamenica nad Cirochou, Nových Zámkoch, v Poltári a pokračovať budú opäť na jar budúceho roka v ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez webovú stránku www.skutocneobete.sk.

Členovia iniciatívy Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, pretože patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest, ktoré koronavírus ničí. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť, vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.