Celkom 26 stíhacích, 23 vrtuľových či 6 transportných lietadiel, jeden bombardér a desiatka vrtuľníkov. Túto techniku uvidia v rámci 29 letových vystúpení a 29 statických ukážok na leteckej základni Sliač návštevníci Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018 už počas najbližšieho víkendu 1. a 2. septembra.

Jedným z lákadiel sobotného programu bude aj francúzska akrobatická skupina Patrouille de France. Na Sliač sa vracajú po troch rokoch.

Medzi najväčšie lákadlá tohto ročníka patrí po troch rokoch návrat francúzskej akrobatickej skupiny Patrouille de France. Tá sa so svojim vystúpením predstaví v sobotu popoludní. Francúzske Alpha Jety však uvidia aj návštevníci v nedeľu dopoludnia v rámci odletu a rozlúčkového preletu skupiny nad sliačskym letiskom.

Zatiaľ čo Patrouille de France sa na Sliač vracajú, premiéru si na letisku uprostred Zvolenskej kotliny odbijú kráľovskí sokoli z Jordánska. Letecká skupina Royal Jordanian Falcons lieta na nových vrtuľových akrobatických špeciáloch Extra 330 LX. Chýbať nebudú ani tradiční účastníci – Očovskí bačovia, ktorí svojim pilotným umením na bezmotorových vetroňoch udivujú publikum už 37 rokov.

Vidieť a počuť naživo silu slovenského stíhacieho lietadla Mig-29 je stále zážitkom.

Na sliačskom nebi si samozrejme zaujmú aj najsilnejšie stíhacie stroje. Banskobystričania či Zvolenčania z uplynulých týždňov už dobre vedia, že na svoje vystúpenia sa pripravujú stíhacie lietadlá Mig-29 slovenských vzdušných síl. Na Sliači však návštevníci uvidia v akcii aj stíhacie lietadlo F-16 poľských vzdušných síl, ktorého najmodernejšiu verziu plánujú v najbližších rokoch obstarať slovenské vzdušné sily. Španielske vzdušné sily na Sliači odprezentujú svoje modernizované F-18 Hornet, ktoré nesú označenie EF-18M, české letectvo lietadlá JAS-39 Gripen.

Na svoje si prídu aj priaznivci starších strojov. Na Sliači sa prvýkrát ukáže P 38 Lightning, F4U Corsair či B-25 Mitchell prevádzkované rakúskymi Flying Bulls. V rámci leteckej ukážky uvidia diváci aj slávny stíhač z 2. svetovej vojny P-51 D Mustang. V roku 100. výročia Československa nebudú na medzinárodných leteckých dňoch SIAF chýbať ani lietadlá, ktoré sa zapísali do dejín letectva oboch krajín. V rámci letových ukážok sa odprezentuje majstrovské dielo československých konštruktérov L-29 Delfín či v Československu vyrobený MiG-15.

Maďarský akrobat Zoltán Veres zakrúti hlavami návštevníkov aj tento rok.

Spomedzi techniky vystavenej na ploche letiska bez pochýb zaujme vrtuľník UH-60M Black Hawk, ale tiež nový C-27 Spartan slovenských vzdušných síl, ktorý sa verejnosti na leteckých dňoch predstaví po prvý raz. Pre mnohých bude zase špeciálnym zážitkom možnosť zblízka vidieť a vyskúšať si výstroj a výzbroj slovenských vojakov a policajtov, ktorí sa zároveň predvedú v atraktívnych dynamických ukážkach.

Areál letiska sa pre verejnosť otvára v sobotu aj v nedeľu od 8.00 h. Letový program pobeží od 10-tej do približne 17-tej hodiny.

Organizátori aj tento rok zabezpečili autobusové spojenia z Banskej Bystrice a Zvolena priamo k bránam letiska, ale aj kyvadlové autobusy zo záchytných parkovísk.

Návštevníci môžu využiť aj autobusovú linku SIAF, ktorú zabezpečuje SAD Zvolen. Tá bude premávať z autobusovej stanice vo Zvolene (ďalej cez zastávky Západ – obchvat a Sliač – MsÚ) priamo pred brány letiska v sobotu i nedeľu s odchodmi o 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 a 18.00 h. Späť z letiska budú autobusy odchádzať s odjazdmi od 8.25 do 18.30 h. Cestovné je vo výške 1,80 / 1 € pričom je možné využiť dopravnú kartu MHD.

Všetky podrobné informácie pre návštevníkov sú k dispozícii na stránke siaf.sk. Vstupenky sú v predpredaji v cene od 13 eur, respektíve 7 eur, prostredníctvom stránky predpredaj.sk.

Hlavným organizátorom podujatia je aj tento rok Slovenská letecká agentúra, hlavným programovým partnerom Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Letka ministerstva vnútra Slovenskej republiky.