Známe akrobatické skupiny, ukážky najmodernejších lietadiel či krása veteránov zo štrnástich zúčastnených krajín Európy i sveta. Tak budú vyzerať tohtoročné Medzinárodné letecké dni SIAF 2015, ktoré sa uskutočnia počas víkendu od 29. do 30. augusta na letisku Sliač.

SIAF -Medzi pôvodne avizovanými lákadlami ale napokon pre výkon operačných úloh nebude rumunská stíhačka MiG-21. Po dvoch rokoch sa mal vrátiť aj americký bombardér B-52 Stratofortress, ktorého príchod v stredu očakávali tak organizátori, ako aj množstvo zvedavcov v okolí letiska. Americká ambasáda jeho neúčasť ospravedlnila bez uvedenia dôvodu. I tak ale budú tohtoročné letecké dni patriť medzi najzaujímavejšie za ostatné roky. Plán príletu jednotlivých účastníkov je zverejnený na stránke leteckých dní.

„Je pre nás obrovským záväzkom, že medzinárodne uznávanú značku SIAF majú vo svojom kalendári zapísané vzdušné sily mnohých štátov Európy. Po roku je tu opäť jedinečná príležitosť vidieť to najlepšie, najkrajšie a najatraktívnejšie z toho, čo letectvo ponúka. Som presvedčený, že v tohtoročnom programe si to svoje nájdu nielen obdivovatelia akrobatických skupín, ale aj znalci leteckej histórie či milovníci superrýchlych strojov. Za realizačný štáb môžem konštatovať, že celý rok sme pripravovali podujatie, ktoré má ambíciu osloviť a prilákať desaťtisíce návštevníkov,“ konštatuje riaditeľ MLD SIAF 2015 a riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Hlavné lákadlá

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Britské, švédske, rumunské či rakúske vzdušné sily, ale aj akrobacia poľských Orlíkov, švajčiarskeho PC 7 Teamu, dlho očakávaná francúzska pýcha Patrouille de France (vystupujúci iba v nedeľu) a nezabudnuteľní Taliani v podobe Frecce Tricolori, to všetko ponúka tohtoročný SIAF. K Leteckým dňom na Sliači neodmysliteľne patrí vystúpenie Očovských Bačov, pestrá prezentácia Vzdušných síl Slovenskej republiky vrátane letovej ukážky MiG – 29 či Mi-17.

Znalci vojenskej histórie určite ocenia vystavený stroj, ktorý pochádza z pamätného miesta bojov 2. svetovej vojny v Nižnom Komárniku. Lietadlo Avia B33 bolo vo veľmi zlom technickom stave a do dnešnej podoby ho uviedli nadšenci – príslušníci Ozbrojených síl ASR a leteckého krídla v Prešove. Aké by to boli letecké dni bez maďarského akrobata Zoltána Veresa či prezentácie vzdušných síl našich západných susedov, ktorí na statike i dynamike ponúknu, o.i aj ľahké bojové lietadlo L-159 Alca. Ak dávate prednosť nezameniteľnému zvuku stíhačiek, prezentácia amerických vzdušných síl v podobe F-15 C vás určite poteší.

Zábava pre malých i veľkých bude ale aj mimo letového programu. Pre najmenších bude k dispozícii svet zábavy s BCF a spoločnosť Microsoft opäť prinesie toľko techniky, že bude potrebovať celý hangár, napríklad na 70-tich herných staniciach Xbox One.

Letový program potrvá po oba dni od 10.00 h do 17-tej hodiny. Harmonogram ukážok je dostupný online.

Domáca prezentácia

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Slovenské vzdušné sily ponúknu na SIAF-e 2015 bohatý program. Hlavným bodom bude sólo vystúpenie lietadla a prezentácia leteckého umenia pilota MiG-29 Fulcrum. Na statike nebude chýbať obľúbený L-39 Albatros či najnovšia verzia osvedčeného turbovrtuľového lietadla L 410.

„Práca vo vzdušných silách je kolektívna, a ani výsledky, ktoré piloti dosahujú by nebolo možné docieliť bez podporného personálu, či už technikov lietadiel, riadiacich letovej prevádzky a zabezpečujúceho personálu. Všetci príslušníci vzdušných síl majú svoj podiel na výslednom efekte leteckých dní , za čo im ďakujem. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým zahraničným účastníkom SIAF 2015, ktorí prijali pozvanie a obohatia tak program leteckým dní leteckými a statickými ukážkami,“ hovorí brigádny generál Miroslav Korba, Veliteľ vzdušných síl OS SR.

Letecké ocenenia, ceny pre pilotov i výnimočná publikácia

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.V predvečer leteckých dní bude v priestoroch Štátnej opery v Banskej Bystrici slávnostne vyhlásená anketa Zlaté krídla. Ide o zviditeľnenie a ocenenie osobností, projektov, inštitúcií a spoločností za ich prínos v rôznych oblastiach slovenského letectva.

O prestížny titul budú súperiť piloti aj v rámci SIAF 2015. Hlavná cena – Best display Smik Trophy je putovná a udeľuje sa za najlepšiu letovú ukážku. V závere leteckých dní udelia aj Cenu Veliteľa Vzdušných síl OS SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku; Cenu Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva; Cenu letového riaditeľa MLD SIAF 2015 za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku. Novinkou bude ocenenie za nejlepšiu statickú ukážku, o ktorom môže rozhodnúť aj verejnosť cez formulár, ktorý bude od sobotu dostupný na webe siaf.sk.

Počas tohtoročných leteckých dní si budú môcť návštevníci v stánkoch organizátora zakúpiť novú knižnú publikáciu, v ktorej jej autor Jaroslav Švacho zdokumentoval históriu leteckých dní s dôrazom na osobnosti a členov slovenského vojenského display teamu.

S informáciami opäť pomôže aj Rádio SIAF na 107,3 MHz

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.V doprave aj tento rok pomôže kyvadlová doprava zo záchytných parkovísk od Zvolena i Banskej Bystrice. Organizátori mysleli aj na osoby so zdravotným postihnutím, ktoré môžu aj so sprievodom využiť vyhradené parkovisko oproti vstupu do Letiska Sliač.

Už po tretí raz sa z unikátneho štúdia priamo z Leteckej základne Sliač ozve v rozhlasovom éteri Rádio SIAF. V dňoch 29. a 30. augusta 2015 si ho budú môcť naladiť návštevníci Medzinárodných leteckých dní SIAF na známej frekvencii 107,3 FM. Poskytne dopravné informácie, zaujímavosti o modernizácii slovenskej armády, SNP a o histórii uplynulých ročníkov najprestížnejšej leteckej udalosti na Slovensku. Hlavný program v rádiu začne už o 7.30 h.

Všetky informácie pre návštevníkov sú dostupné na stránke leteckých dní.