Nebo nad Letiskom Sliač bude 1. – 2. septembra preplnené. Postarajú sa o tom jedinečné ukážky leteckej akrobacie či rôzne prehliadky. Letecké dni prinášajú vzrušenie, dynamiku, výzvu, technológiu, senzáciu, šport, zábavu a vysoké výkony. Spájajú v sebe to najlepšie z leteckej akrobacie a extrémnych športov. Úspech minulého ročníka je predpokladom, že diváci sa budú môcť aj tento rok tešiť na zaujímavé vystúpenia.

„Slovenské nebo, ktorého ochrana je zabezpečovaná kvalitne a spoľahlivo našim vojenským letectvom, je tým pravým priestorom na organizovanie prehliadok, akými sú Medzinárodné letecké dni SIAF,” povedal minister obrany Martin Glváč.

Svoju účasť už potvrdili vzdušné sily zo Švajčiarska, Belgicka, Nemecka, Rakúska, Česka, ale aj Holandské kráľovské letectvo. Ozajstným lákadlom má byť vystúpenie svetoznámej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori z Talianska. Pre divákov sú ľahko zapamätateľní pre originalitu svojich vystúpení, keď je vo vzduchu naraz až desať akrobatických lietadiel, ktorých vystúpenie spestrujú farebné efekty vo farbách Talianska. „Som nesmierne rád, že sa nám podarilo s vynaložením nemalého úsilia a vďaka pozitívnemu ohlasu širokej verejnosti pokračovať v tradícii a organizovať ďalší ročník Medzinárodných leteckých dní, SIAF 2012. Je to veľkolepé podujatie, ktoré ponúka unikátne majstrovstvo leteckých profesionálov vo vzduchu i na zemi. Zároveň je časom, kedy môžu priaznivci letectva stráviť zaujímavý a vzrušujúci víkend spolu s rodinami či priateľmi,“ uviedol generálmajor Martin Babiak, veliteľ vzdušných síl OS SR. Súčasťou tohto ročníka bude aj stretnutia veliteľov letectiev krajín V4, Rakúska a Švédska.

Na Leteckých dňoch nebudú chýbať ani RetroSky Team z košického Slovenského národného aeroklubu, Očovskí bačovia a akrobat Dušan Šamko na stroji PITTS S2. Air Transport Europe z Popradu sa predvedú s Agustou AK 109, Aerospol Prievidza so strojom WT9 Dynamic, Shak Aero zo Senice so strojom Shark, Heli Company z Prešova na H-269 Schweizer, Jozef Viskupič zo Šenkvíc na stroji Extra E-300. Spoza hraníc na Sliač zavítajú maďarskí Goldtimer Fundation na stroji Lisunov Li-2, Andrew Bickmore z Veľekj Británie na YAK-3UM a Czech Sport Aircraft z českých Kunovíc sa predvedie na Sport Cruiser. Bravúrne letecké akrobatické kúsky na oblohe nad Sliačom predvedie aj Zoltán Veres z Maďarska, víťaz prestížnej svetovej série AERO GP v Dubaji.

Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest 2012 budú v tomto roku pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča. Záujem o prestížne letecké podujatie, ktoré bude súčasťou osláv 68. výročia Slovenského národného povstania, tak po ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jánovi Počiatkovi prejavila aj hlava štátu. Záštitu nad SIAF 2012 prevzal aj minister obrany Slovenskej republiky Martin Glváč, ako zástupca hlavného programového partnera podujatia. Šéf rezortu obrany zároveň zaželal hlavnému organizátorovi, Slovenskej leteckej agentúre, úspešný priebeh tohto významného sviatku letectva a vzdušnej akrobacie. Podujatie podporuje aj vláda Slovenskej republiky. „Vychádzajúc z významu pripravovaného medzinárodného leteckého podujatia, ktoré vnímam ako atraktívne z hľadiska súčasnosti a zároveň ako hodnotové z hľadiska histórie, prijímam Vašu žiadosť o prevzatie záštity nad ním, z pozície svojej ústavnej funkcie,” píše sa v liste podpredsedu vlády SR a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka.

Organizácia leteckých dní už beží na plné obrátky a hlavný organizátor nenecháva nič na náhodu. Vlaňajšiu vysokú úroveň podujatia sa bude snažiť ešte zvýšiť. Perfektne pripravený program a organizáciu SIAF 2012 podčiarkne pekné počasie, ktoré síce Slovenská letecká agentúra ako jediný prvok nemôže garantovať, ale spolu s celou leteckou verejnosťou v nádherný slnečný septembrový víkend úprimne verí.

Aktuálne informácie hľadajte na internetovej stránke podujatia i oficiálnom facebooku…