Patrulla Aguila, foto - Filip Rohacek, BBonline.sk (REGIONAL MEDIA)Viaceré úspešné lákadlá z minulých rokov sa vrátia na Sliač. Sľubujú to organizátori Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016, ktoré bude tunajšie letisko hostiť 27. a 28. augusta.

Pýcha španielskych vzdušných síl – letecká akrobatická skupina Partulla Águila sa vráti na SIAF po troch rokoch. Po minuloročnom odrieknutí na poslednú chvíľu, sa vráti aj americký legendárny bombardér B-52. Ako informovali organizátori, potvrdených lákadiel je ale niečo vyše mesiaca pred akciou už omnoho viac.

Pre priaznivcov letectva a pamätníkov tu bude možnosť vidieť v akcii hneď tri generácie stíhacích lietadiel Mig. Na oblohe by sa mali objaviť nielen slovenské dvadsaťdeviny, ale tiež už historická Mig 15, či stíhačka Mig 21, ktorú v minulosti využívalo aj slovenské letectvo. Na Sliač ale tentokrát príde pod znakom rumunských vzdušných síl. Podobne ako v prípade B-52, aj účasť tohto lietadla bola pôvodne avizovaná už vlani, no aj pre skomplikovanú bezpečnostnú situáciu v Európe patrila táto prezentácia k jednej z odrieknutých.

SIAF 2012Letecké skupiny na Sliači tento rok zastúpia aj belgickí Red devils, ktorí lietajú na vrtuľových Marchetti SF 260. Fanúšikovia letectva, ktorí sa zas tešia na poriadny rachot ocenia ďalší z návratov – stíhačku SU-27 v rukách ukrajinských pilotov.

Slovak International Air Fest organizuje aj tento rok banskobystrická Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom podujatia Ministerstvom obrany SR a ďalšími partnermi. Vstupenky sú v predaji prostredníctvom stránky Predpredaj.sk v základnej cene 13 eur, respektíve 6 eur pre deti do 15 rokov.