Generálny riaditelia Lesov Slovenskej republiky Igor Viszlai a  Lesov Českej republiky Svatopluk Sýkora sa na stretnutí v Hradci Králové dohodli na spolupráci oboch podnikov. Tá by sa mala dotýkať najmä vzájomnej výmeny skúseností. Lesy SR stoja na prahu reštrukturalizácie, ktorá už u ich českých partnerov v posledných dvoch rokoch prebehla. Spoločnou témou sú aj elektronické aukcie dreva či čerpanie eurofondov, kde obaja riaditelia nevylúčili možnosť spoločných cezhraničných projektov.

Svatopluk Sýkora informoval svojho kolegu Igora Viszlaia o výsledkoch dvojročného reštrukturalizačného procesu. „Reštrukturalizácia sa ukázala ako potrebná a užitočná. Jej výsledky sa jasne prejavili vo vynikajúcom hospodárskom výsledku v roku 2010, ktorý nemá v histórii podniku obdobu. Aj keď sme šetrili, rozhodne nie na riadnej starostlivosti o les, jeho obnove a ochrane, podporovali sme aj naďalej verejno-prospešné projekty,“ podotkol Sýkora.

Igor Viszlai skonštatoval, že Lesy SR procesom reštrukturalizácie práve prechádzajú. „Pokusov v tomto smere už bolo dosť, ale projekty neboli dotiahnuté do konca. V tomto smere sú pre mňa skúsenosti Lesov ČR inšpirujúce,“ povedal Viszlai.

Obaja riaditelia pozitívne hodnotili ekonomické výsledky predaja dreva prostredníctvom verejných trhov za spravodlivé ceny, kde oba štátne podniky  dosahujú vynikajúcich výsledkov. „Vďaka aukciám vzrástli ceny guľatiny a vlákniny o viac ako tretinu a to vrátanie sortimentov listnatých drevín. Potvrdilo sa nám, že skutočná cena dreva je niekde úplne inde, ako skôr podnikom akceptované cenníky. Cena dreva rastie, odberateľom sa to síce nepáčilo, no museli sa s tým vyrovnať. Sme predsa v trhovom prostredí. V tomto spôsobe predaja dreva budeme pokračovať,“ potvrdil Viszlai.

Lesy ČR využívajú elektronické aukcie už od roku 2007. V súčasnosti podnik predáva na verejných trhoch všetko drevo z lesných závodov. Lesy SR začali s elektronickými aukciami dreva vlani v decembri, v tomto roku plánujú prostredníctvom internetu predať približne šesť percent dreva a pre budúci rok chystajú úplne nový systém predaja dreva s využitím tohto spôsobu obchodovania.