Stánky s lesnou pedagogikou, vystúpenie Horehronských chlopov, Mariana Greksu, FS Poľana, hudobno-zábavnej dvojice pre deti Pali a Pali, súťaž vo varení gulášov a ďalší sprievodný program ponúka celoslovenské stretnutie lesníkov na námestí vo Zvolene, ktoré bude spojené aj s darovaním Zelenej kvapky krvi za zdravý les.

Lesníci, vlastníci a priaznivci lesov z celého Slovenska spoločne s mestom Zvolen v sobotu 24. novembra organizujú jedinečnú akciu, ktorej cieľom je obhájiť prácu čestných a poctivých lesníkov. „Týmto podujatím chceme priblížiť verejnosti opodstatnenosť obhospodarovania lesov založených na tradíciách a vzťahu so zúročením odbornosti a nových poznatkov v odbore. Zle sa nám počúvajú rýchle riešenia v obhospodarovaní storočných kultúr akými je les, ale i neprimeraná kritika do našich radov. Aj touto formou stretnutia chceme  deklarovať jednotu a opodstatnenosť našej komunity aj v novodobej spoločnosti,“ hovorí  Milan Dolňan, predseda Slovenskej lesníckej komory.

Program začne o 10.00 hod, slávnostnými lesnicami v podaní trubačov stredných lesníckych škôl, Technickej univerzity vo Zvolene a zapálením nórskych ohňov pri tribúne. O zahriatie sa postarajú aj Horehronskí chlopi. Viachlasný spev z Horehronia je nielenže mediálne známy, ale je aj zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco.

Milovníci folklóru si prídu na svoje aj počas vystúpenia domáceho FS Poľana a o výbornú atmosféru sa postará i rockový spevák a muzikálový herec Marian Greksa s piesňami, ktoré sa ľuďom stále páčia. Čerešničkou na torte bude dvojica spevákov a zabávačov Pali a Pali, ktorí pre deti ponúknu nezabudnuteľné hudobné a zábavné vystúpenie.

Na námestí vo Zvolene to bude skutočne žiť. Najmenší sa nielen vytešia, ale aj naučia veľa nového v stánkoch s lesnou pedagogikou. Nebudú chýbať ukážky dravcov, poľovníckych psov, techniky, ako aj prezentácie práce lesníckych organizácií a inštitúcií či stánky s remeselníckymi výrobkami a lesníckeho ošatenia.  Lesníkov môžu návštevníci povzbudzovať aj pri varení guláša, ktorého podávanie bude spojené s dobrovoľnou zbierkou na výsadbu symbolického lesa pri Zvolene. Milovníci divinových jedál sa zasa môžu od šéfkuchára priučiť kulinárskym zručnostiam.

Podujatie bude mať aj humanitárny charakter, v Lesnícko-drevárskom múzeu vo Zvolene v centre podujatia môžete darovať najvzácnejšiu tekutinu na svete. Zelenou kvapkou za zdravý les možno už v najbližších hodinách pomôžete človeku, ktorý to bude súrne potrebovať.