Rap je v dnešnej dobe veľmi populárny hlavne medzi mladými ľuďmi. Mesto Zvolen má taktiež svoje talenty spojené s týmto štýlom. Zvolenská mladá rapová formácia Lepšie Časy vydala svoj prvý album a my vám s nimi prinášame rozhovor.

foto: archív Lepšie Časy

Aké je zoskupenie formácie Lepšie Časy?

Skupinu Lepšie Časy tvoria dvaja členovia, Cinko a FugGy.

Kedy prišla myšlienka vytvoriť toto zoskupenie?

V lete roku 2007. Vtedajšia zostava Kwoky, Cinko neskôr obohatená o FugGyho s odstupom času. Ale ako za prvotný tlak považujeme chcenie zviditelniť sa.

Aká bola vaša prvá pesnička?

Koncom roku 2007 vzniká track s názvom “Lampy zhasínají” v spolupráci s Mc Dahakom, ktorá sa dostáva na Český album “Hip Amateur Hop vol.2″. Bola takým nakopnutím v tvorbe Lepších Časov a považujeme ju za prvú skladbu.

Ktorá z doterajších pesničiek sa ujala medzi ľuďmi najviac alebo ich najviac oslovila?

Myslím, že ich bolo viac. Nerobíme rap podľa formičiek, pesničky sú vždy pestré s rôznymi témami a tak si každý od nás nájde niečo svoje. Za spomenutie by ale stála skladba „Okolo mňa“, s ktorou sme bodovali na portáli Hip-Hop.sk ale aj skladba „Bez rozdielu“, ktorá zas bola súčasťou veľkej akcie „Tancom proti rasizmu“. Na koncertoch bodoval track „Ohnivá voda“, bol veľmi obľúbený medzi fanúšikmi a vedel vždy dobre rozbehnúť atmosféru.

Máte natočený aj videoklip?

Áno, máme natočený videoklip. Je točený práve na skladbu „Lepšie Časy – Bez rozdielu“ ako promo k akcii. Jeho témou je rasizmus, ktorý považujeme za dosť vážny problém dnešnej spoločnosti. Myšlienka celého projektu nás na toľko zaujala, že sme do toho išli.

Slovná diéta je váš prvý album?

Je to náš prvý projekt s názvom „Album“. Ale ako počin tu bolo ešte krátke EP s názvom „Nezabudni na to“. Okrem toho sme sa podieľali na množstve projektov, či už v rámci MBR alebo ako jednotlivci s interpretmi mimo label-u.

Ako dlho trvala príprava albumu?

Niektoré texty a hudby sme mali pripravené už dlhšiu dobu. Keďže sme ich pokladali za dosť dobré, tak sme ich podržali na Slovnú Diétu. Intenzívna príprava trvala však nejaké 3-4 mesiace. Nahrávalo sa na tri etapy a mastering skladieb sa robil rovnaký počet krát. Komplikácie a zdržanie nastali pri featuringoch, ale album je von a všetko dobre dopadlo.

Kto Vám píše texty?

Na textoch pracujeme zásadne sami! Snažíme sa aby bol každý diametrálne odlišný a neradi sa vraciame k témam, ktoré su „omielané“ stále dokola.

Na akých podujatiach ste sa všade zúčastnili?

Zúčastnili sme sa na rôznych podujatiach, v rôznych mestách. Vystúpenia prebehli v malých aj väčších kluboch, za zmienku určite stoja koncerty „Nepríď na párty vol.2 a 3“ v Ministry of Fun vo Zvolene, a takisto účasť na veľkej akcii „Tancom proti rasizmu vol.4“, ktorá sa konala v najmodernejšom klube Ministry of Fun v Banskej Bystrici s množstvom zvučných mien zo slovenskej scény.

Aké sú prvé ohlasy na nový album?

Reakcie sú rôzne z každej strany, veď hovorí sa sto ľudí, sto chutí, ale špeciálne negatívne názory ešte neprišli. Nikdy nehovor hop a preto na ne stále čakáme (smiech).

Chystáte sa koncertovať na letných festivaloch?

Práve dnes nám prišla jedna ponuka. „Tuning Gril Párty vol.2“ na Dobrej Nive a pevne veríme v to, že to je len začiatok veľkého kroku pre celý label MBR.

Aké sú Vaše plány do budúcna?

Určite to bude niečo väčšie, niečo čo tu ešte nebolo a budeme sa snažiť minimálne o maximálne zlepšenie (smiech). V príprave je aj nový videoklip k pesničke „Stačí jedna kvapka“. Pripravujeme ďalší projekt s názvom „Unikát“, ale to je asi tak všetko čo by sme chceli o tom prezradiť.

Tak želáme vám veľa dobrých ohlasov na nový album a taktiež veľa úspechov do budúcnosti.

Ďakujeme veľmi pekne, snáď ľudia ocenia dobrú hudbu a podporia nás.