Na nádvorí Zvolenského zámku sa vo štvrtok, 17. júla, konala tlačová konferencia iniciatívy „Zvolenčania za Lenku Balkovičovú“, na ktorej sa zúčastnili rôzne zvolenské osobnosti. Tie vyzvali poslankyňu mestského i župného zastupiteľstva, aby v novembrových komunálnych voľbách kandidovala na post primátorky.

Lenka BalkovièováLenku Balkovičovú podporili osobnosti z radov kultúry, športu a verejného života. Medzi jej podporovateľov patrí herec zvolenského divadla Radoslav Kuric, hokejový tréner Peter Mikula, dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská, námestník riaditeľa nemocnice Peter Časnocha či Jaro Čuchor, ktorý je jedným zo  zakladateľov občianskeho združenia Pustý hrad.

“Verím Lenke, lebo ju poznám od svojich desiatich rokov. Pomáha občas aj mojej mame, keď som na tréningoch. Som si istá, že rovnako starostlivo pomôže každému Zvolenčanovi a nenechá šport na druhej koľaji. Ak by bola našou primátorkou, naše mesto začne konečne žiť,” hovorí napríklad dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská.

Zúčastnené osobnosti sa pod petičné hárky podpísali priamo na mieste a k rovnakému úkonu vyzvali aj ostatných Zvolenčanov. K rozhodnutiu zbierať podpisy na kandidatúru prispeli podľa členov iniciatívy aj viaceré nespokojné reakcie občanov Zvolena týkajúce sa kvality života v meste. Balkovičová vo svojom prejave priznala, že reakcie občanov na život vo Zvolene nie sú vždy pozitívne a Zvolenčania by v meste radi uvítali nový impulz a novú energiu.

Lenka BalkovièováPočas zbierania podpisov by poslankyňa rada zistila aj názor obyvateľov mesta pod Pustým hradom  na život v ňom. „Využijem tento priestor na to, aby som sa s ľuďmi rozprávala, aby som zistila, čo im v meste chýba, čo ich trápi, čo by potrebovali a na základe toho, pokiaľ bude vôľa verejnosti prejaviť tú podporu, o ktorú sa budem uchádzať, tak spolu s nimi, na základe ich pripomienok, by som potom vypracovala alebo vyhotovila nejaký volebný program, s ktorým by som sa definitívne uchádzala o ich priazeň. Veľmi by som si želala, aby povedal niekto, ‚Som zo Zvolena, žijem tam rád alebo, aby cudzí človek z iného mesta povedal, že ‚Ty si zo Zvolena? No tak ty sa máš, lebo tam sa žije dobre‘,“ povedala Lenka Balkovičová.

Aby poslankyňa mohla kandidovať ako nezávislá, potrebuje nazbierať minimálne 400 podpisov občanov Zvolena. Kandidatúru na najvyšší post avizoval zatiaľ súčasný primátor Miroslav Kusein. Hovorí sa aj o kandidatúre mediálne známeho bývalého kriminalistu odkrývajúceho zákulisie policajnej práce Mateja Snopka.

Balkovičová sa o primátorskú pozíciu uchádzala aj v roku 2010, vtedy ako kandidátka SDKÚ-DS a SaS získala 2 962 hlasov. Miroslav Kusein v posledných komunálnych voľbách oslovil 5 257 voličov. Iný už bol ale pomer hlasov v minuloročných voľbách do Zastupiteľstva BBSK. Tu získala Balkovičová vo zvolenskom obvode 5 118 hlasov, pričom zvolenský primátor 4 847.