K atraktivite Medzinárodných leteckých dní na Sliači (1. a 2. septembra) nepochybne prispeje aj účasť prestížneho rakúskeho tímu The Flying Bulls. Členovia skupiny Lietajúcich býkov predvedú na Slovensku skvelé stroje zo svojho slávneho hangáru. Premiéru na SIAF 2012 bude mať legendárny americký bojový vrtuľník Bell AH-1 Cobra a chýbať nebude ani štýlový severoamerický B-25J MITCHELL.

Pôvodným poslaním vrtuľníka bola priama podpora pozemných vojsk. Bell AH-1 bol v niekoľkých verziách vyrábaný od r. 1966 a veľkú reputáciu si získal hlavne počas vojny vo Vietname. Po zavedení modernejšieho vrtuľníka AH-64 Apache bola Cobra vyradená zo služieb americkej armády a zostala len vo výzbroji námornej pechoty – US MARINES, kde pôsobí v modernizovanej podobe i v súčasnosti.

Vrtuľník AH-1 Cobra zo zostavy The Flying Bulls je model TAH-1F. Vyrobili ho v osemdesiatych rokoch a po ukončení služby bol určený na zošrotovanie. Rozrezaný vrak objavil známy americký nadšenec, zberateľ a pilot vrtuľníkov Chuck Aaron, ktorý ho v r. 2002 nechal kompletne zreštaurovať a opraviť do pôvodného stavu. Následne Cobra absolvovala množstvo vystúpení na rôznych airshows a účinkovala vo viacerých filmoch ako napr. “JAG” a “Walker, Texas Ranger”.

V r. 2004, získali tento vrtuľník do svojho portfólia The Flying Bulls a po vybavení všetkých potrebných formalít – Pentagon totiž dôkladne sleduje i bývalý vojenský materiál – bol nakoniec stroj premiestnený v r. 2005 do Salzburgu.

Bell TAH-1F zoskupenia The Flying Bulls je udržiavaný v letuschopnom stave originálnymi továrenskými náhradnými dielmi. Verzia F je posledná Cobra vybavená len jedným motorom a tento konkrétny stroj je vôbec posledným letuschopným kusom verzie F na svete a jediným civilne vlastneným vrtuľníkom AH-1 v Európe.

Pilot Siegfried “Blacky” Schwarz, musel priamo v USA absolvovať špeciálny výcvik, ktorý ho oprávňuje predvádzať tento bojový stroj na leteckých dňoch. V čase, keď nie je vrtuľník využívaný pre airshow, je možné ho vidieť na domovskej základni – letisku Salzburg v Hangári 7.

The Flying Bulls sa bude prezentovať aj so severoamerickým B-25J MITCHELL. Svojím štýlovým retro vzhľadom je lesklý strieborný Mitchell skutočným skvostom v cennej zbierke tímu Flying Bulls. Skonštruovali ho v Kansas City v roku 1945 a mal to šťastie, že nikdy nemusel odletieť do vojny. Naopak, používali ho ako skúšobný elektronický stroj.

Neskôr ho previezli na „letecký cintorín“ na základňu vzdušných síl do Arizonaís Davis Air Force Base. Podľa všetkého tam bolo o stroj dobre postarané, pretože v roku 1970 oň prejavila záujem požiarnej firma, ktorá ho kúpila s cieľom hasiť požiare zo vzduchu. Na takýto druh činnosti však napokon nikdy nebol použitý.

A teraz sa dostávajú leteckí nadšenci do obrazu: V roku 1980 letecký klub v Kansas City kúpil Mitchell a prekrstil ho na Fairfax Ghost. Členovia klubu lietali na stroji Mitchel až do roku 1994. Potom ho objavil a po krátkej diskusii aj odkúpil Sigi Angerer, ktorý sa neskôr stal hlavným pilotom Flying Bulls. Ich kolekcia teda obsahovala stroje Corsair, T-28B a Grumman Widgeon, pričom B-25 mala byť v tom čase novým lákadlom.

Skôr, než sa tak stalo, bolo potrebné mnoho vecí zariadiť, pretože Mitchell vôbec nebol v dobrej kondícii. V prvom rade dostal v USA kompletne nový šat a bol prepracovaný na civilnú verziu s pohodlným interiérom. V septembri 1997 boli práce ukončené do tej miery, že Mitchell bol pripravený na prelet do Európy cez severný Atlantik. Začiatkom roku 2001 bolo lietadlo prevezené na letisko v Salzburgu. Teraz je Mitchell v skutočne dobrej forme a slúži ako model v Hangári č.7 alebo lieta na rôznych prestížnych leteckých šou.

Aktuálne informácie o podujatí Slovak International Air Fest hľadajte na internetovej stránke podujatia i oficiálnom facebooku…