Na výber správneho motora, ktorý je najvhodnejší na riadenie špecifického mechanizmu, je potrebné brať do úvahy súlad jeho technických a prevádzkových charakteristík s reálnymi  podmienkami. Je potrebné riadiť sa parametrami, ako napätie, výkon, rýchlosť, spôsob inštalácie, dizajn, prevádzkový režim, úroveň hluku a vibrácií.

Správne napätie

Závislosť napätia kvalitných elektromotorov, od ktorých záleží chod nejedného stroja a zariadenia,  vo svojom výkone vyzerá bežne takto:

  • 220 a 380 V: 0,12 – 0,37 kW;
  • 220, 380, 660 V: 0,55 – 11 kW;
  • 220/280 V a 380/360 V: 15 – 110 kW;
  • 380/660 V: 132 – 315 kW.

Samozrejme, že všetci sa v týchto číslach nevyznajú alebo nerozumejú ich preneseniu do samotného výkonu a spotreby elektrickej energie. Preto je tu rada odborníkov, od ktorých si  vyhovujúci elektromotor kupujete.

Jednofázové (domáce a priemyselné) napätie 220 V. Tieto motory majú malý výkon (až 3 kW) a sú používané v súkromných domoch, apartmánoch, chatách, pozemkoch atď. Oblasť ich použitia sú napríklad elektrické náradie, domáce spotrebiče (práčky, vysávače) a iné zariadenia, ktoré ste si vďaka pohodlnej jazde autom s najlepšími gumovými rohožami doviezli až priamo domov.

Trojfázové elektromotory majú priemyselné napätie 220 / 380V, 380 / 660V. Takéto jednotky sú široko používané v priemyselných podnikoch a na staveniskách. Sú určené pre pohon rôznych strojov a mechanizmov, ktoré musia mať zároveň funkčné prevodovky a všetky ostatné časti (obrábacie stroje, chladiace jednotky alebo manipulačné zariadenia).

Spotreba energie

Výkon moderných elektromotorov sa pohybuje v pomerne širokom rozsahu: od 0,12 – 200 kW. Výber tejto charakteristiky závisí priamo od typu, účelu a rozmerov poháňaného mechanizmu. Potom sú to otáčky motora, ktoré by mali zodpovedať jeho výkonu.

Ďalej spôsob pripojenia, konštrukcia a prevedenie krytu. To všetko si pri jeho kúpe všímajte a neváhajte o tom s predajcom diskutovať.