Ikonické kúpele primárne určené na liečbu srdcovo-cievnych ochorení a ochorení pohybového aparátu využívajú svoj potenciál v podobe rozľahlého parku i priestrannej dvorany Kúpeľného hotela PALACE, kde organizujú viaceré kultúrno-spoločenské podujatia. Uplynulý víkend tu pripravili v rámci otvorenia letnej sezóny bohatý program, ktorý potešil malých i veľkých návštevníkov aj hostí kúpeľov.

Príbeh liečivej minerálnej vody sliačskeho kúpeľného žriedla sa začal písať pred 770 rokmi. Liečivé vlastnosti vody sem ročne prilákajú tisícky kúpeľných hostí, ktorí zaznamenávajú zlepšenie svojho zdravotného stavu už počas pobytu v kúpeľoch. Sú to historicky prvé kúpele na Slovensku, v ktorých sa liečili srdcovo-cievne ochorenia. Okrem nich dnes liečia choroby pohybového aparátu, ženské ochorenia, onkologické ochorenia a najnovšie aj tzv. post-covidový syndróm.

Na úspešnej liečbe sa okrem samotnej liečivej vody a procedúr nepopierateľne podieľa aj okolité prostredie. Park o rozlohe 40 ha je národnou kultúrnou pamiatkou a svojou rozlohou a množstvom unikátnych drevín a krovín láka návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia.

„Park je otvorený všetkým návštevníkom. Najmä počas víkendov zaznamenávame veľký nárast rodín, párov či jednotlivcov, ktorí si v parku užívajú príjemné prechádzky, alebo sa vydajú náročnejšími trasami. Aj túto skutočnosť chceme podporiť formou pestrého programu počas celého leta, ktorým návštevníkom spestríme čas strávený u nás a vytvárame tak z kúpeľov miesto, kde to žije,“ približuje Martin Beňuch, riaditeľ Kúpeľov Sliač.

Kúpalisko, hudba aj tanec

Len uplynulý týždeň otvorili v areáli kúpeľov aj kúpalisko pre verejnosť. Návštevníci sa môžu osviežiť v bazénoch napúšťaných minerálnou vodou priamo z Kúpeľného prameňa. Počas celej letnej sezóny lákajú kúpele na bohatý program plný kultúry, hudby i tanca. Sezónu slnka a zábavy otvorili na nádvorí Spoločenskej dvorany promenádou umelcov, priamo pri prameňoch mohli hostia zažiť slávnostné odomknutie prameňov. Malých návštevníkov potešilo divadielko či cirkus a všetci sa mohli zapojiť do tanca pri tónoch jazzu alebo na koncerte Sama Tomečka, na ktorý nadviazala už tradičná kúpeľná tanečná zábava.

Kúpele v ostatných dňoch okrem príprav letného programu investujú aj do úprav areálu, vylepšenia ponuky služieb, či občerstvovacích kapacít. „Čaká nás kompletná rekonštrukcia kúpeľov, dnes sme niekde v bode jej detailného plánovania. Nebude to záležitosť pár mesiacov, keďže sa snažíme o rekonštrukciu za plnej prevádzky, máme pred sebou ešte dlhú cestu a nebolo by rozumné čakať na jej koniec. Snažíme sa už teraz z kúpeľov vytvoriť atraktívne miesto kam prídu návštevníci za liečbou ale aj oddychom a zábavou,“ dopĺňa Martin Beňuch.

Kúpeľná liečba sa v Kúpeľoch Sliač poskytuje v organizovanej prevádzke už viac ako 200 rokov. Plánovaná rekonštrukcia by nemala obmedziť prevádzku kúpeľov najmä vo vzťahu k mnohým stálym klientom, ktorí kúpele navštevujú pravidelne. Obnova areálu by mala okrem modernizácie priniesť aj navýšenie lôžok na 1 100 až 1 200, priamo či nepriamo vytvoriť 200 až 300 pracovných miest a priniesť novú kvalitu služieb.