ZVonline (Nika Spišková) | 13.5.2011

Kupec benátsky otvorí tohtoročné zámocké hry

Po roku opäť prichádza akcia, bez ktorej by si väčšina milovníkov divadla začiatok leta nevedela predstaviť. Tento krát už 38. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské sa začne 3. júna a potrvá až do 2. júla. Predstavenia sa budú niesť v duchu symbolického motta Tróny sa rúcajú, divadlo ostáva. Činoherná časť bude prebiehať od 3. do 19. júna. Vstupenky sú v predaji v pokladnici Divadla Jozefa Gregora Tajovského alebo na internete.

Divadlo J. G. Tajovského otvorí festival predstavením Kupec benátsky. Toto predstavenie vzniklo špeciálne pre Zámocké hry zvolenské a 3. júna sa na nádvorí zámku odohrá jeho premiéra. Okrem Divadla JGT sa divákom v činohernej časti predstavia divadelní hostia z Nitry, Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Košíc, Trnavy, Prešova, Martina a aj český hosť z Brna. Opernú časť, rovnako ako činohernú, otvorí tento rok premiéra, opera Nápoj lásky.

Festival Zámocké hry zvolenské sa prvýkrát konal v roku 1974. Odvtedy sa organizuje pravidelne, bez jedinej prestávky. To svedčí o jeho obľube. Tvár festivalu sa v priebehu rokov menila. Pridala sa operná časť a predstavenia sa rozšírili o hostí z celého Slovenska aj zo zahraničia. Organizátori si na podobný festival nemohli nájsť lepšie miesto ako nádvorie Zvolenského zámku. Múry dýchajúce históriou, hviezdne nebo nad hlavou a divadelný zážitok lákajú ľudí, aby sa sem vracali rok čo rok. Okrem nevšednej atmosféry sú hry zaujímavé aj pestrým programom, ktorý umožňuje ľuďom pozrieť si v srdci svojho mesta predstavenia, za ktorými by inak museli cestovať desiatky kilometrov.

Festival pripravuje pod záštitou Banskobystrického samosprávneho kraja Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, Mesto Zvolen a Slovenská národná galéria – Zvolen Zámok.