Po roku opäť prichádza akcia, bez ktorej by si väčšina milovníkov divadla začiatok leta nevedela predstaviť. Tento krát už 38. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské sa začne 3. júna a potrvá až do 2. júla. Predstavenia sa budú niesť v duchu symbolického motta Tróny sa rúcajú, divadlo ostáva. Činoherná časť bude prebiehať od 3. do 19. júna. Vstupenky sú v predaji v pokladnici Divadla Jozefa Gregora Tajovského alebo na internete.

Divadlo J. G. Tajovského otvorí festival predstavením Kupec benátsky. Toto predstavenie vzniklo špeciálne pre Zámocké hry zvolenské a 3. júna sa na nádvorí zámku odohrá jeho premiéra. Okrem Divadla JGT sa divákom v činohernej časti predstavia divadelní hostia z Nitry, Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Košíc, Trnavy, Prešova, Martina a aj český hosť z Brna. Opernú časť, rovnako ako činohernú, otvorí tento rok premiéra, opera Nápoj lásky.

Festival Zámocké hry zvolenské sa prvýkrát konal v roku 1974. Odvtedy sa organizuje pravidelne, bez jedinej prestávky. To svedčí o jeho obľube. Tvár festivalu sa v priebehu rokov menila. Pridala sa operná časť a predstavenia sa rozšírili o hostí z celého Slovenska aj zo zahraničia. Organizátori si na podobný festival nemohli nájsť lepšie miesto ako nádvorie Zvolenského zámku. Múry dýchajúce históriou, hviezdne nebo nad hlavou a divadelný zážitok lákajú ľudí, aby sa sem vracali rok čo rok. Okrem nevšednej atmosféry sú hry zaujímavé aj pestrým programom, ktorý umožňuje ľuďom pozrieť si v srdci svojho mesta predstavenia, za ktorými by inak museli cestovať desiatky kilometrov.

Festival pripravuje pod záštitou Banskobystrického samosprávneho kraja Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, Mesto Zvolen a Slovenská národná galéria – Zvolen Zámok.