ZVonline (Nika Spišková), foto: il. | 1.4.2011

1. apríl: Kúpanie v Môťovskej priehrade na vlastné riziko

Pohľad na kačky plávajúce po Môťovskej priehrade je už dávno minulosťou. Výskumný ústav pri TU vo Zvolene potvrdil, že voda v Môťovskej priehrade je znečistená rádioaktívnym odpadom.

Prvé sťažnosti na kvalitu vody prišli koncom januára, kedy sa niekoľko nadšencov ľadových medveďov a zimného kúpania sťažovalo po kúpaní na bolesti v oblasti krku a uší. Postihnuté oblasti boli začervenané a vytvorili sa na nich malé pľuzgieriky.  Ani po dôkladnom vyšetrení lekári nevedeli prísť na to čo bolesť spôsobuje a tak si ich nechali na pozorovanie. Po niekoľkých dňoch koža na postihnutom mieste odpadla a ostala pod ňou malá štrbinka. Ošetrujúci lekár komentoval celú situáciu: „Je to veľmi kuriózny prípad. Štrbinky pacientov sú prepojené tenkým kanálikom s ústnou dutinou. Tvarovo sa podobajú žiabrom s akými sa stretávame u rýb. S niečím podobným som sa ešte nestretol.“

Pôvod znečistenia zatiaľ nie je známy. Riaditeľ Bučiny popiera, že by za celú situáciu mohla jeho firma. Vedci teraz skúmajú, či to nemohli spôsobiť nelegálne skládky, ktorých počet sa v priebehu posledného roka zvýšil takmer o polovicu. Možné je aj to, že sa tento odpad dostáva do priehrady z jej jediného prítoku – Slatiny.

Najnovšie zistenia ekológov naznačujú, že problém môže byť väčší ako sa na prvý pohľad zdalo. Podľa meraní z 29. februára tohto roku bola vo vode zaznamenaná zvýšená hladina vodíka a kyslíka. Odborníci varujú, ak sa nepodarí dostať množstvo kyslíka pod kontrolu môže to viesť k prírodnej katastrofe. Vodík je veľmi horľavý a s kyslíkom tvorí výbušnú zmes. Ak k tomu dôjde, môže sa stať že celá priehrada vzbĺkne. Požiar by sa mohol rozšíriť po vodných tokoch až do vzdialenosti 10 km. Aby sa tomu zabránilo, začalo sa s natieraním priehradného múru žiaruvzdorným materiálom na báze včelieho vosku, ktorý je šetrný voči prostrediu. Nadmerný vodík a kyslík je z vody filtrovaný a odvážaný v cisternách. Zvolenská vodárenská spoločnosť vydala až do odvolania zákaz piť vodu z Môťovskej priehrady a kúpanie je povolené na vlastné riziko. Situáciu budeme naďalej monitorovať.

Táto správa je vraj reálna. Iba, že by nebola. Veď viete, keď pozriete do kalendára…