ZVonline.sk (F. Roháček) | 7.1.2017

Ku koncu roka žilo vo Zvolene 41 489 obyvateľov, pôrodnica hlási rekordy

Počet obyvateľov mesta Zvolen naďalej klesá. Oproti koncu roka 2015 ubudlo Zvolenu približne dvesto obyvateľov, v porovnaní spred desiatich rokov potom takmer dvetisíc. Podpisuje sa pod to najmä pokračujúci prirodzený úbytok s ohľadom na nižší počet pôrodov než je počet úmrtí, ale aj sťahovanie ľudí.

novorodenci-fotoTunajšia pôrodnica pritom hlási rekordy. V roku 2016 sa v pôrodnici Nemocnice Zvolen narodilo celkom 1200 detí. Tunajšiu nemocnicu, ktorá je členom skupiny AGEL, ale vyhľadávajú aj mamičky z iných miest širšieho regiónu. Samotnému mestu Zvolen vlani pribudlo 906 obyvateľov, medzi ktorými nie sú zarátaní len novorodenci, ale aj ľudia, ktorí sa sem prisťahovali a prihlásili k pobytu. V porovnaní s týmto číslom zaznamenala mestská matrika vlani úbytok celkom 1105 obyvateľov. Vyplýva to z údajov uverejňovaných priebežne na internetových stránkach mesta. Štatistiku, ktorá je za ostatné roky približne rovnaká, ešte môžu čiastočne ovplyvniť dodatočne ohlásené zmeny pobytu, úmrtí či narodení.

Ku koncu roka 2016 žilo vo Zvolene 19 647 mužov a 21 842 žien. Vo Zvolenskej nemocnici sa ale minulý rok narodilo viac chlapcov (622) ako dievčat (581). Ako informovala hovorkyňa zvolenskej nemocnice Marta Cseregová, z tohto počtu to boli v troch prípadoch dvojičky. „Podľa tohtoročnej štatistiky sa tu narodilo o 251 bábätiek viac ako v roku 2015. Najplodnejším mesiacom bol júl, kedy sa narodilo až 130 novorodencov,“ dodáva.

Rodičia vlani vyberali deťom v prevažnej miere tradičné mená. Medzi dievčatkami viedla Sofia, Ema, Hana, Nina, Natália. Medzi chlapcami bolo najviac Lukášov, Jakubov, Matejov, Tomášov a Jánov. Rodičia však pomenúvajú svoje detičky aj menej tradične, napríklad Amy Lea, Šanaja, Zlatoslava, Zaira, Asia, Rita Rose, Aurélia, Džastyn, Oluwakemi, Dajjenizz, Sajmon, Mateo, Florián.

Najľudnatejšími ulicami vo Zvolene sú ulice Novozámocká (2 368), A. Hlinku (2 311) či A. Nográdyho (1 441). Pracujúca generácia je najviac zastúpená na Novozámockej ulici (1 792), najviac detí (313), ale zároveň aj seniorov (582) žije na ulici A. Hlinku. Najviac ľudí prihlásených vo Zvolene len k prechodnému pobytu žije na uliciach M.R. Štefánika (153) a Záhonok (124).