Ak sa chystáte kúpiť si nový matrac a dopriať si tak každú noc kvalitnejší spánok, určite viete, že matracov je v súčasnosti viacero druhov. Pre neznalého človeka tak môže byť ťažké si vybrať ten pravý. Preto vám teraz predstavíme najpoužívanejšie typy matracov, aby ste získali aspoň základnú orientáciu v tejto oblasti.

Dvojica pružinových matracov

Začneme pružinovými matracmi. Tie možno rozdeliť na dve podkategórie, bonellové a taštičkové. Bonellové matrace obsahujú pružiny v tvare presýpacích hodín, ktoré sú pospájané oceľovou cievkou. V taštičkových matracoch sú pružinky menšie a sú zabalené do netkanej textílie a navzájom zošité.

Pri týchto dvoch kategóriách pružinových matracov sú pochopiteľne rozdiely nielen v konštrukcii, ale aj vo vlastnostiach. Lacnejšie bonellové matrace majú vynikajúcu vzdušnosť, čo ocenia hlavne alergici, či ľudia, ktorí sa počas spánku nadmerne potia. Taštičkové matrace môžu byť v porovnaní s bonellovými aj dvojnásobne drahšie, ale hravo ich prekonávajú v komforte, keďže sa dokonale prispôsobujú telu. Preto sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí trpia napríklad bolesťami chrbtice.

Latex a dva druhy peny

Ak by ste chceli matrac, ktorý je vzdušný a zároveň sa prispôsobuje telu, voľte kvalitné matrace z latexu, obzvlášť tie, pri výrobe ktorých sa používa tak prírodný ako aj syntetický latex. Práve prímes syntetického latexu zaručuje vysokú vzdušnosť a teda aj antialergické a antibakteriálne vlastnosti. Vo všeobecnosti sú latexové matrace stabilné a trvácne, takže vám vydržia dlhé roky bez toho, aby sa preležali. Sú však drahšie aj v porovnaní s taštičkovými matracmi a taktiež sú ťažšie a teda manipulácia s nimi je náročnejšia.

Do tretice vám predstavíme penové matrace. Podobne ako pružinové aj penové matrace môžeme rozdeliť na dve podkategórie, matrace zo studenej peny a viskoelastické penové matrace. Cenovo sú si podobné, rozdiely robí hlavne kvalita. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že sa pohybujú niekde medzi bonellovými a taštičkovými matracmi.

V čom sa teda odlišujú? Matrace zo studenej peny sú ľahké a dobre sa prispôsobujú telu. Pomerne rýchlo však podliehajú preležaniu a tak nie sú vhodné pre ľudí s vyššou hmotnosťou. Viskoelastické matrace sú mäkšie, príjemné, s vynikajúcim rozložením tlaku, ale do pôvodného tvaru sa vracajú pomalšie a preto sú vhodné len pre ľudí, ktorí počas noci príliš nemenia polohu spánku. A taktiež do miestností so stálou teplotou, pretože viskoelastická pena reaguje na teplotu v izbe.