Športový krasokorčuliarsky klub mesta Zvolen (ŠKK) ukončil v apríli svoju v poradí už desiatu súťažnú sezónu a bilancuje. Sezóna 2018/2019 začala už s novým, prísnejším rozdelením pretekárov, a to nie len podľa veku, ale už aj podľa ich výkonnosti.

Krasokorčuľovanie je náročný výkonnostný šport a možnosť štartovať na súťažiach Slovenského pohára (SP) dostali len tí pretekári, ktorí splnením výkonnostných podmienok (8 tried testov rozdelených podľa vekových kategórii) boli zaradení do „A“ skupiny.

V „B“ skupine mohli štartovať pretekári so splneným testom o 1 resp. 2 triedy nižším. Ostatní pretekári mali možnosť súťažiť v „C“ skupine – basic alebo IK ( interpretačné, rekreačné korčuľovanie a hobby skaters). ŠKK mal v Slovenskom pohári zastúpenie v „A“ skupine – Lauru Debnárovú, ktorá súťažila v kategórii staršie žiačky. Laura má splnený požadovaný test pre staršie žiačky číslo tri na 100% a celkovo absolvovala osem kôl SP, na ktorých získala do Pohára klubov (PK) 160 bodov. Laura úspešne reprezentovala ŠKK i mesto Zvolen aj na pretekoch v zahraničí. Na Valentin cup-e v Budapešti sa umiestnila na 8. mieste a sezónu ukončila 6. miestom na Jégmadár cup-e v Székesfehérvári.

V kategórii „A“ mal ŠKK aj ďalšiu pretekárku, a to Soňu Nemcovú, ktorá súťažila v deväť ročných nádejach. Soňa reprezentovala ŠKK v šiestich kolách SP, na ktorých získala do PK 120 bodov. V decembri 2018 na Santa Claus cup- e v Budapešti, jedných z najväčších a najprestížnejších pretekoch v Európe, obsadila 20. miesto z 31.

Podmienky pre štart v „B“ skupine spĺňali ďalšie dve krasokorčuliarky v kategórii staršie žiačky. Ema Huliaková po ročnej pauze, má splnený test číslo päť na 73%. Štartovala na záver sezóny v Székesfehérvári na Jégmadár cup-e, kde sa umiestnila na deviatom mieste. Karin Ištokovičová so splneným testom číslom štyri na 50% absolvovala posledné kolo SP, ktoré sa konalo v Nitre – Nitrava cup a obsadila na ňom ôsme miesto.

V kategórii mladšie žiačky sa cez sezónu pripravovala na testy Dominika Nociarová. Ďalšie tri budúce krasokorčuliarske nádeje sa na svoj debut na súťažnom ľade ešte len pripravujú. V kraso prípravke trénovali ďalšie dve dievčatá a pripravovali sa na prestup medzi pretekárky. Kurzu základov korčuľovania sa zúčastnilo viac ako 50 chlapcov i dievčat a taktiež množstvo „dospelákov“ v kurze pre dospelých. ŠKK okrem účasti svojich krasokorčuliarok na pretekoch SP i súťažiach v zahraničí, pripravil nielen pre svojich, ale i bývalých členov niekoľko karnevalov – Halloween, Mikuláš na ľade, Valentínske korčuľovanie, ale aj čoraz obľúbenejšie a žiadanejšie korčuľovanie rodičov s deťmi.

Tréningy pretekárok viedla Jana Zrubecová, hlavná trénerka klubu, držiteľka štvrtej trénerskej triedy i licencie na in-line korčuľovanie. Niekoľko sezón účinkovala v muzikály na ľade Mrázik a momentálne v ľadovej show Máša a medveď. V klube pôsobia aj ďalšie dve trénerky, ktorými sú Marcela Vavrincová a Veronika Kulichová. Sú to trénerky I. tr  a taktiež držiteľky licencie na in-line. Obidve úspešne i s hlavou trénerkou, viedli kurzy korčuľovania a Marcela Vavrincová aj kraso prípravku.

SP v krasokorčuľovaní mal v sezóne 2018/2019 vypísaných 16 kôl, ale tréneri mali možnosť výberu maximálne desiatich kôl, na ktoré mohli svojich zverencov prihlásiť. Nie všetky kluby, ktoré sa prihlásili usporiadať preteky SP ich vypísali pre všetky vekové kategórie.

Zranenia, ale aj choroby neobišli ani pretekárky ŠKK Zvolen a podpísali sa pod neúčasť na pretekoch, ako i testoch, hlavne v závere sezóny. Pretekárky ŠKK majú za sebou aj spoločné fotografovanie na záver sezóny. V súčasnosti do polovice mája oddychujú a po oddychu ich čaká náročná letná príprava na suchu, ku ktorej pribudnú aj tréningy na in- line korčuliach. Všetky informácie o činnosti ŠKK, ale aj pozvánky na rôzne akcie klubu nájdete na jeho oficiálnej stránke.