ZVonline.sk (F. Roháček) | 30.7.2014

Krajskí poslanci sa opäť zvolenskou nemocnicou nezaoberali

Spoločnosť Agel, ktorá prevádzkuje zvolenskú nemocnicu žiada samosprávny kraj o zníženie nájmu i dočasný odklad splatenia doterajších záväzkov. S tým ale nesúhlasí vedenie kraja, keď župan Kotleba hovorí o prílišnom výpadku pre rozpočet župy.

nemocnica zvolenProblematika zvolenskej nemocnice sa pritom na rokovaní Zastupiteľstva BBSK mala preberať už v máji, no pre údajné nedodržanie lehôt musel byť bod z rokovania stiahnutý. V júni sa riadne rokovanie neuskutočnilo a na minulotýždňovom zasadnutí v Žarnovici sa nezúčastnilo 29 poslancov klubu Smer-SD, KDH. Aj keď väčšina nezávislých poslancov a poslancov iných klubov bola prítomná, rokovanie nemohlo pre veľkú neúčasť prebehnúť.

Návrh na vysporiadanie nájomného vzťahu s prevádzkovateľom zvolenskej nemocnice síce predkladali prevažne zvolenskí poslanci zastupiteľstva, no ani tí sa všetci rokovania v Žarnovici nezúčastnili. Išlo o poslancov spomenutého klubu. Väčšinová poslanecká skupina sa rokovania nezúčastnila na protest voči tomu, že predseda BBSK podľa nich nerešpektuje platný rokovací poriadok a pôvodne plánované zasadnutie 20. júna zrušil a následne preložil.

Pre zvolenskú nemocnicu však týmto rozhodnutím môžu nastať výrazné problémy. Zatiaľ čo na základe poslaneckého návrhu z mája, ktorý dosiaľ zastupiteľstvo BBSK neprerokovalo, sa malo splatenie aktuálne dlžnej čiastky takmer 280-tisíc eur odsunúť, aktuálne už kraj vydal platobný príkaz na túto sumu.

Skupina Agel, ktorá patrí medzi najväčších súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v strednej Európe a pôsobí v Českej republike a na Slovensku, žiadala zníženie nájmu z dôvodu zníženia počtu lekárov i zvyšovania nákladov. Samotný Banskobystrický samosprávny kraj už v súčasnosti nie je zriaďovateľom žiadnej nemocnice v kraji, patria mu len viaceré budovy zdravotníckych zariadení. Najbližšie zasadnutie Zastupiteľstva BBSK by malo prebehnúť 8. augusta.