
Krajská Knižnica Ľudovíta Štúra pozýva v apríli na rozmanitý program. Tentoraz sa priestory knižnice otvoria nielen pri knižných akciách, ale budú slúžiť aj pre dobročinnú aktivitu v rámci darovania krvi.
BURZA KNÍH PRE VEREJNOSŤ
2. 4. 2025, 16.00 – 18.00
Pozývame na tradičnú burzu kníh. Je určená pre všetkých, ktorí majú záujem predať, vymeniť či kúpiť staršie i novšie knihy. Každý majiteľ si bude knihy predávať sám. Po skúsenostiach z minulých búrz vieme, že záujem kupujúcich býva najmä o detskú a náučnú literatúru, skriptá, z beletrie býva záujem o diela klasikov slovenskej a svetovej literatúry. Aj staršia, ale hodnotná kniha sa môže stať zaujímavým darčekom.
HRY NA TRÉNOVANIE PAMÄTE PRE SENIOROV
3. 4. 2025, 10.00
Podujatie pre seniorov, ktorí si chcú hravou formou trénovať svoju pamäť. Či už budeme hrať hry spoločenské, riešiť rôzne úlohy a hlavolamy, o zábavu a dobrú spoločnosť bude postarané. Podujatie bude v oddelení náučnej literatúry.
KNIŽNIČNÁ KVAPKA KRVI
10. 4. 2025, 8.00 – 10.00
Krajská knižnica Ľudovíta Štúra v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR organizuje prostredníctvom mobilnej výjazdovej jednotky odber krvi. Krv sa bude odoberať v študovni krajskej knižnice. Darcovia budú obmenení knihou podľa vlastného výberu.
Darcom krvi sa môže stať každá zdravá osoba od 18 do 60 rokov. Musí však vážiť viac ako 50 kg a nebyť krátko po operácii či ochorení. Pred odberom je dôležité piť veľa tekutín, vhodné je zjesť ľahšie jedlá, napr. zeleninu, ovocie, pečivo alebo džem. Dôležité je priniesť so sebou občiansky preukaz a kartu poistenca.
JOZEF BILY – VERŠOUANCE
10. 4. 2025, 15.30
Slávnostné uvedenie novej knihy regionálneho autora Jozefa Bilyho. V študovni krajskej knižnice sa. uskutoční beseda s humoristom a satirikom, autorom aforizmov, epigramov a básní Jozefom Bilym o jeho najnovšej knihe s názvom Veršouance.
Bývalý dlhoročný stredoškolský učiteľ a neskôr riaditeľ Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene sa v literárnej práci sústreďuje na satirickú poéziu, humoresky a verše pre deti. Popri textoch uverejnených v tlači a v rozhlase, niektoré práce vydal samostatne aj knižne. Je dobre žirafe (1990) a satirické epigramy, aforizmy a básne: Čierne na bielom (1998), A prečo nie (2001), Drobničky XXL (2003), Inobranie (2006), Ihly v kope múzy (2007), Tak sa z hory ozýva (2011), Pachute politiky (2015), Viac ako jedna báseň (2016), Pachute politiky mínus (2017), Od Adama po žinčicu (2018), Moje dcéry, počítač a ja (2019). Známy Zvolenčak stále aktívne tvorí, o čom svedčí aj jeho najnovší literárny počin – Veršouance.
ENVIRO KVÍZ
15. 4. 2025, 16.30 – 17.30
Pridajte sa k nám na zábavno-vzdelávací Enviro kvíz, kde si otestujete svoje znalosti o prírode, ekológii a udržateľnosti v oddelení spoločensko-vednej literatúry. Kvíz je určený pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o životné prostredie a chcú sa dozvedieť niečo nové. Pre víťaza je pripravená knižná odmena.