Banskobystrický samosprávny kraj zareagoval na prechod stredných škôl na dištančnú výučbu výzvou, ktorú adresoval podnikateľom. Tí môžu darovať počítače študentom, ktorí by inak nemali prístup k online vzdelávaniu.

Banskobystrický samosprávny kraj podáva pomocnú ruku stredoškolákom, ktorí nemajú dostatočné technické vybavenia na to, aby mohli bez problémov absolvovať online vzdelávanie. Župa k tomuto kroku pristúpila okamžite po tom, ako Ústredný krízový štáb rozhodol o plošnom uzavretí stredných škôl a ich prechode na dištančné vzdelávanie.

„Pripravili sme výzvu pre firmy i jednotlivcov, ktorí by mali záujem venovať počítače pre stredoškolákov. Ozvať sa nám môžu na mail info@dobrykraj.sk, my počítače prevezmeme, nastavíme a zabezpečíme, aby sa dostali k tým, ktorí ich potrebujú. Odhadujeme, že približne desať percent študentov stredných škôl dnes nemá prístup k online vzdelávaniu, pretože nemajú počítač,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Počítače pre stredoškolákov by mali spĺňať minimálne nasledovné parametre:

Procesor: dual-core s frekvenciou min. 2 GHz, alebo Intel i3/i5/i7 s frekvenciou min. 1,6 GHz alebo AMD ekvivalent

RAM: min. 4 GB

HDD: min. 128 SSD, alebo 256 HDD klasický

Integrovaný grafický a zvukový adaptér

Ideálne 15,6 palcový monitor

Príslušenstvo: klávesnica, myš, webová kamera, mikrofón (integrované alebo externé)

„Budeme veľmi dôrazne žiadať ministerstvo školstva, aby zabezpečilo prístup k internetu pre takéto deti – a aj pre učiteľov. Na prípravu bolo pol roka, verím, že sú na tom lepšie ako v marci,“ doplnil Lunter.