TS BBSK (Lenka Štepáneková), upravené | 15.10.2020

Kraj vyzval firmy, aby stredoškolákom darovali počítače

Banskobystrický samosprávny kraj zareagoval na prechod stredných škôl na dištančnú výučbu výzvou, ktorú adresoval podnikateľom. Tí môžu darovať počítače študentom, ktorí by inak nemali prístup k online vzdelávaniu.

Banskobystrický samosprávny kraj podáva pomocnú ruku stredoškolákom, ktorí nemajú dostatočné technické vybavenia na to, aby mohli bez problémov absolvovať online vzdelávanie. Župa k tomuto kroku pristúpila okamžite po tom, ako Ústredný krízový štáb rozhodol o plošnom uzavretí stredných škôl a ich prechode na dištančné vzdelávanie.

„Pripravili sme výzvu pre firmy i jednotlivcov, ktorí by mali záujem venovať počítače pre stredoškolákov. Ozvať sa nám môžu na mail info@dobrykraj.sk, my počítače prevezmeme, nastavíme a zabezpečíme, aby sa dostali k tým, ktorí ich potrebujú. Odhadujeme, že približne desať percent študentov stredných škôl dnes nemá prístup k online vzdelávaniu, pretože nemajú počítač,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Počítače pre stredoškolákov by mali spĺňať minimálne nasledovné parametre:

Procesor: dual-core s frekvenciou min. 2 GHz, alebo Intel i3/i5/i7 s frekvenciou min. 1,6 GHz alebo AMD ekvivalent

RAM: min. 4 GB

HDD: min. 128 SSD, alebo 256 HDD klasický

Integrovaný grafický a zvukový adaptér

Ideálne 15,6 palcový monitor

Príslušenstvo: klávesnica, myš, webová kamera, mikrofón (integrované alebo externé)

„Budeme veľmi dôrazne žiadať ministerstvo školstva, aby zabezpečilo prístup k internetu pre takéto deti – a aj pre učiteľov. Na prípravu bolo pol roka, verím, že sú na tom lepšie ako v marci,“ doplnil Lunter.