Autobusy SAD Zvolen v sobotu ráno nevyšli na cesty väčšiny liniek prímestskej autobusovej dopravy v okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja. Spoločnosť tak naplnila svoju hrozbu kvôli pretrvávajúcemu sporu s BBSK.

„Dopravca jedná svojvoľne, hrubo porušuje zákon aj podmienky vydaných licencií a schválených cestovných poriadkov,“ píše sa v aktuálnom vyhlásení kraja.

https://zvonline.sk/rokovania-bbsk-s-sad-zvolen-stroskotali-zasadne-bezpecnostna-rada-kraja/

Pri kontrole, ktorú urobili zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja, narátali v priebehu ranných hodín minimálne 15 spojov, ktoré nepremávali podľa platných licencií a cestovných poriadkov. Podľa kraja navyše, na autobusových zastávkach nevisel žiadny oznam o tom, že spoje premávať nebudú. V rámci kraja však naďalej premávajú tie linky SAD Zvolen, ktoré spolufinancujú aj samosprávy. Zároveň premávajú prímestské linky SAD Lučenec, ktorá pôsobia najmä vo východných okresoch kraja.

Kraj po piatkovom rokovaní bezpečnostnej rady kraja zriadil infolinky pre verejnosť. A začal so zástupcami združenia miest a obcí koordinovať ďalší postup.

„Výsledkom by malo byť zabezpečenie najžiadanejších spojení, ktoré následne samosprávny kraj obciam preplatí,“ uvádza sa vo vyhlásení kraja. Na zaistení prímestských liniek od nového týždňa pracujú aj samosprávy Zvolena, Banskej Bystrice či ďalších miest.

Infolinka je od soboty dostupná v čase od 7.00 do 19.00 h na číslach 0940 624 563, 0910 847 025 a 048 43 25 600.

„Začiatkom týždňa by zároveň mohol rozhodnúť súd o neodkladnom opatrení, ktorým by dopravcovi nariadil vykonávať dopravu vo verejnom záujme podľa platných licencií a cestovných poriadkov,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Kontaktujú menších dopravcov

Úrad zároveň začal s oslovovaním menších dopravcov v kraji pre zaistenie kapacít na pokrytie najdôležitejších liniek prímestskej dopravy. Kraj zároveň vyzýva dopravcov, ktorí majú záujem pomôcť, aby sa ozvali na e-mail autobusy@bbsk.sk.

Riešenie aktuálnej situácie v prímestskej doprave v BBSK bude už v pondelok na programe mimoriadne zvolaného Zastupiteľstva BBSK, pričom ešte v nedeľu zasadne aj Komisia dopravy ZBBSK. Vedenie kraja verí, že súd v úvode týždňa spoločnosti SAD Zvolen nariadi pokračovanie vo výkonoch vo verejnom záujme.

ZSSK posilňuje vlakové spojenia

Železničná spoločnosť Slovensko posilňuje kapacity vlakových súprav na najvyťaženejšej trati medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Vyťaženosť vlakov na ďalších tratiach monitoruje.

Banskobystrický samosprávny kraj v sobotu popoludní informoval, že Železničná spoločnosť Slovensko pomáha riešiť komplikovanú situáciu s verejnou dopravou v kraji po tom, čo SAD Zvolen od soboty nezaisťuje linky prímestskej autobusovej dopravy.

„Dnes a zajtra posilňuje kapacitu vlakových súprav na trati Banská Bystrica – Zvolen a na ostatných tratiach monitoruje záujem cestujúcich. V prípade potreby je pripravená posilniť kapacity vlakov počas víkendu,“ uviedol na sociálnej sieti predseda BBSK Ján Lunter.

V prípade pokračovania krízovej situácie majú byť podľa Luntera železničiari od pondelka pripravení posilniť vlakové spojenia na najvyťaženejších tratiach v kraji. Konkrétne na trasách medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, Banskou Bystricou a Breznom a tiež na trati Zvolen – Detva – Lučenec – Fiľakovo.

BBSK zároveň začal s oslovovaním menších dopravcov, ktorí by zaistili náhradné spojenia na štandardné linky od budúceho týždňa.