Banskobystrický samosprávny kraj distribuoval do stredných škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti spolu 20 600 jednorazových i textilných rúšok a 251 kusov dezinfekcií. Podieľal sa tiež na tvorbe celoštátneho pandemického plánu, viaceré opatrenia však prijal už pred jeho zverejnením.

Banskobystrický samosprávny kraj a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti sú na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravené. Postupujú nielen podľa schváleného celoštátneho pandemického plánu, ale tiež podľa vlastného Plánu ochrany a ďalších odporúčaní.

„V uliciach vidíme uspokojenie so situáciou, minimum obozretnosti a odpor smerom k zamestnancom v obchodoch či reštauráciách, ktorí na opatrenia dbajú. Pomôžme si a chráňme sa navzájom. Prvé septembrové týždne budú pre nás všetkých zaťažkávacou skúškou a ukážkou toho, ako bude vyzerať návrat do nového normálu,“ povedal banskobystrický župan Ján Lunter s tým, že príkladom sa snaží ísť aj samotný Úrad BBSK.

Ten ešte pred začiatkom letnej dovolenkovej sezóny prijal pokyn, podľa ktorého zostávajú zamestnanci po pobyte v zahraničí dlhšom ako 48 hodín počas piatich dní pracovať z domu a na piaty deň podstúpia test na COVID-19, ktorý v plnej miere hradí BBSK.

„Len za mesiac júl bolo takto vykonaných viac ako štyridsať testov, čísla za august budeme mať k dispozícii začiatkom septembra. Včas zachytiť sa vďaka tomu doposiaľ podarilo minimálne jeden pozitívny prípad a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu  ochorenia,“ doplnil Lunter.

OCHRANNÉ POMÔCKY PRE ŠKOLY

Odborníci predpokladajú, že počty nových prípadov nákazy stúpnu najmä so začiatkom školského roka, kedy dôjde ku kontaktom sociálnych skupín, ktoré doposiaľ fungovali viac-menej izolovane. Ministerstvo školstva preto prišlo s manuálom, ktorý dal školám a ich zriaďovateľom presné pokyny, ako v jednotlivých fázach postupovať.

„BBSK je zriaďovateľom spolu 62 stredných škôl a školských zariadení, ktoré majú celkovo 3341 zamestnancov. Všetky školy už od nás pre svojich zamestnancov dostali rúška i dezinfekčné gély, celkovo sme im distribuovali 20 600 rúšok a 251 kusov dezinfekcií. Tie by mali školám pokryť nápor v priebehu prvých dvoch týždňov,“ povedal Miroslav Martiš, riaditeľ odboru školstva Úradu BBSK.

Nad rámec ministerstvom prijatých opatrení dostali školy odporúčanie, aby ich zamestnanci používali ochranné rúška aj po uplynutí prvých dvoch týždňov, počas ktorých sú v interiéri školy pre všetkých, vrátane žiakov, povinné. „Kraj zároveň pre školy a školské zariadenia zabezpečí kvalitné digitálne bezdotykové teplomery, ktoré zjednodušia meranie telesnej teploty pri rannom filtri. Pre najväčšie zariadenia zvažujeme aj nákup technológií s termokamerou,“ doplnil Martiš.