bicykleRodinná cestička – cyklotrasa medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, sa mala podľa rozhodnutia bývalého župana Vladimíra Maňku, začať budovať už v tomto čase. Nový predseda kraja Marian Kotleba hovorí o zadĺženosti kraja a aj tento projekt prehodnocuje.

Zmluvu o výstavbe podpísal s víťazom obchodnej súťaže, spoločnosťou SKANSKA SK, ešte v decembri bývalý župan Vladimír Maňka. Výstavba 5,1 kilometra dlhého úseku A medzi Zvolenom a Sliačom, má stáť takmer 633,5-tisíca eur. Zmluva už nadobudla účinnosť a výstavba mala začať v tomto období. Pokiaľ by sa tak stalo, výstavba mala trvať sedem mesiacov, a na konci leta by táto časť cyklotrasy bola hotová.

marian kotlebaVýstavba ale nateraz nezačala. “Prehodnocujeme všetky projekty, ktoré nás budú stáť peniaze. Finančná situácia kraja nie je taká ružová, ako bolo prezentované bývalým vedením, keď som do funkcie nastupoval. Kde nič nie je, tam ani smrť neberie. Nemôžeme rozdávať, keď na to nemáme. Mali sme stretnutie s predstaviteľmi zhotoviteľa a samosprávy, hľadáme možnosti spolufinancovania, aby z toho mali osoh aj obyvatelia kraja aj regiónu,” povedal predseda BBSK Marian Kotleba s tým, že peniaze kraja chce investovať hlavne do ľudí a vytvárania pracovných miest.

Dvadsaťjeden kilometrov dlhá cyklotrasa medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, je po prírodných terénoch a existujúcich cestných komunikáciách, vyznačená od roku 1997. Projekt novej asfaltovej cyklotrasy čiastočne lemuje pôvodnú trasu a v niektorých úsekoch by táto mala byť viac priblížená k Hronu. V súčasnosti je pripravená projektová dokumentácia aj na druhú časť od Banskej Bystrice na Sliač.