Novozvolený predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba sa spolu s novými poslancami Zastupiteľstvom BBSK v piatok dopoludnia ujali svojich funkcií.

Marian Kotleba, predseda BBSK
Dosluhujúci predseda kraja Vladimír Maňka odovzdáva insignie Marianovi Kotlebovi.

V kongresovej sieni Okresného úradu v Banskej Bystrici sa prekvapenie nekonalo a nový župan si neosvojil návrh rozpočtu vypracovaný dosluhujúcim vedením kraja. Ten tak nebol predmetom rokovania ustanovujúceho zasadnutia, na ktorom v novembri zvolení zástupcovia zložili svoje sľuby.

„Verím, že nové tváre vo vedení kraja i zastupiteľstve budú zárukou pozitívnych zmien. Ťahajme za jeden povraz vo veciach, ktoré budú užitočné pre rozvoj kraja a každého okresu. Nech ľudia konečne vidia, že samosprávny kraj nie je len zbytočným úradom, na ktorý idú veľké peniaze, ale je to niečo, čo im pomáha zlepšovať kvalitu ich života,“ uviedol vo svojom príhovore poslancom nový predseda BBSK Marian Kotleba. Ten priblížil, že okrem už avizovaných priorít ohľadom zamestnanosti a zvýšenia bezpečnosti v kraji sa chce zamerať aj na odstránenie korupcie. Poukázal pritom na domovy sociálnych služieb.

Marian Kotleba, predseda BBSKKotleba na zasadnutí potvrdil, že rozpočet pripravený ešte doterajším vedením kraja poslancom nepredloží a BBSK tak vstúpi do rozpočtového provizória: „Zdroje budeme hľadať všade, ale budeme sa snažiť znížiť závislosť nášho kraja od Európskej únie. Únia má svojimi obmedzeniami veľký podiel na likvidácii všetkého dobrého, čo v kraji bolo. V prvom rade nás musia zaujímať potreby obyvateľov nášho kraja, až potom sú to záujmy Európskej únie,“ povedal.

Nového predsedu kraja priamo v sále potleskom podporovala skupina jeho prívržencov. Dvojica mužov v mikinách Ľudovej strany Naše Slovensko sa ešte pred začiatkom zasadnutia snažila zabrániť vstupu jedného z aktivistov v kostýme Mikuláša na verejné zasadnutie zastupiteľstva (video nižšie).

Marian Kotleba oslovil v druhom kole novembrových volieb 71 397 voličov (55,54 %) a jeho protikandidát a doterajší župan Vladimír Maňka 57 164 voličov (44,46 %). Výsledok bol prekvapením, keďže Maňka bol suverénnym víťazom prvého kola. V druhom kole v rámci kraja hlasovalo takmer 25% voličov.

Aj keď sa pôvodne malo ustanovujúce zasadnutie konať už necelý týždeň po voľbách, z dôvodu ospravedlnenia viacerých poslancov, ho Vladimír Maňka presunul na 20. decembra. Kotleba sa tak spomedzi novozvolených predsedov osmičky samosprávnych krajov ujal svojej funkcie ako posledný.

Video banskobystrickej televízie ESO z incidentu pred zasadnutím: